Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 112 Kodeks cywilnyWyczyść filtry

33 dokumenty

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Wyrok SR w Kaliszu z 29 grudnia 2023 r., V GC 135/22

    Sygn. akt V GC 135/22 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ K. dnia 29 grudnia 2023 r. Sąd Rejonowy w Kaliszu w V Wydziale Gospodarczym w składzie: Przewodniczący: sędzia Katarzyna Górna-Szuława po rozpoznaniu w dniu 29 grudnia 2023 r. w Kaliszu na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa G. W. przeciwko (...)…

    SAOS
  2. Wyrok SA w Poznaniu z 19 grudnia 2023 r., I ACa 78/23

    Sygn. akt I ACa 78/23 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 19 grudnia 2023 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu, I Wydział Cywilny i Własności Intelektualnej w składzie: Przewodniczący: Sędzia Bogdan Wysocki po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2023 r. w Poznaniu na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa W. O. (1) ,…

    SAOS
  3. Uzasadnienie SR dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie z 19 grudnia 2023 r., VI C 961/23

    …Bieg terminu przedawnienia należy liczyć od dnia, w którym roszczenie to stało się wymagalne (zgodnie z art. 112 k.c. ), a więc od 10 marca 2021 roku. Koniec terminu przedawnienia przypadał na dzień 31 grudnia 2023 roku i został przerwany w dniu 3 lipca 2023 roku wniesieniem pozwu.

    SAOS
  4. Wyrok SR w Kaliszu z 23 listopada 2023 r., II K 1166/22

    Sygn. akt II K 1166/22 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 23 listopada 2023 roku Sąd Rejonowy w Kaliszu Wydział II Karny w składzie: Przewodniczący : Sędzia Sądu Rejonowego Joanna Urbańska - Czarnasiak Protokolant : sekr. sądowy Daria Bartosik w obecności Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kaliszu S. J.…

    SAOS
  5. Uzasadnienie SO w Łodzi z 30 października 2023 r., III Ca 1042/23

    III Ca 1042/23 III Ca 1042/23 UZASADNIENIE Zaskarżonym wyrokiem Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi z 19 grudnia 2022 roku w sprawie II C 1045/16 z powództwa M. M. przeciwko A. M. (1) o unieważnienie umowy darowizny: w punkcie 1 uznano za nieważną umowę darowizny 1/2 części w prawie własności lokalu…

    SAOS
  6. Wyrok SA w Krakowie z 26 października 2023 r., I AGa 91/22

    …r., a zatem zgodnie z art. 70 prawa wekslowego w zw. z art. 112 k.c. , przedawnienie następowało z upływem 23 października 2016 r. W tych okolicznościach aktualizuje się zagadnienie, czy poprzednik prawny powoda skutecznie przerwał bieg przedawnienia poprzez zawezwanie do próby ugodowej, na podst.

    SAOS
  7. Wyrok SO w Gliwicach z 12 października 2023 r., III Ca 727/22

    …Wówczas bowiem do zasiedzenia doszłoby z upływem 7 stycznia 2021 roku, a to zgodnie z art. 112 k.c. , to jest z upływem dnia który nazwą lub datą odpowiadał początkowemu dniowi terminu. Pozew o wydanie nieruchomości został natomiast złożony 30 grudnia 2021 roku, a więc nie mógł przerwać biegu terminu zasiedzenia w…

    SAOS
  8. Wyrok SO we Wrocławiu z 22 września 2023 r., X GC 563/23

    …terminów wyrażonych w latach albo miesiącach wyrażone w art. 112 k.c. Art. 70 Prawa wekslowego odnosi się natomiast jedynie do długości okresu przedawnienia, nie wskazuje jednak sposobu ustalania końca okresu przedawnienia. Czym innym jest zatem okres przedawnienia, a czym innym data końca okresu przedawnienia.

    SAOS
  9. Wyrok SO w Sieradzu z 28 sierpnia 2023 r., I Ca 377/23

    …on w myśl reguł liczenia terminów przewidzianych w art. 112 k.c. Ustalenie, niekoniecznie w którym dniu, ale w którym roku kalendarzowym doszło do powzięcia przez poszkodowanego stosownej wiedzy bądź zaistnienia możliwości powzięcia takiej wiedzy, zdecydowanie upraszcza proces dowodzenia.

    SAOS
  10. Wyrok SR Szczecin-Centrum w Szczecinie z 25 sierpnia 2023 r., III C 533/22

    Sygnatura akt III C 533/22 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 25 sierpnia 2023 roku Sąd Rejonowy Szczecin- Centrum w Szczecinie – Wydział III Cywilny w składzie: Przewodniczący: Sędzia Małgorzata Janik-Białek Protokolant: sekretarz sądowy Mariusz Zając po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2023 roku w…

    SAOS
  11. Wyrok SO w Bydgoszczy z 10 sierpnia 2023 r., VI Pa 14/23

    Sygn. akt VI Pa 14/23 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 10 sierpnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie: Przewodniczący Sędzia Karolina Chudzinska Protokolant stażysta Roksana Prill po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2023r. w Bydgoszczy na rozprawie sprawy z…

    SAOS
  12. Wyrok SA w Krakowie z 17 lipca 2023 r., I AGa 327/21

    Sygn. akt I AGa 327/21 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 lipca 2023 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie – I Wydział Cywilny w składzie: Przewodniczący: SSA Sławomir Jamróg (spr.) Sędziowie: SSA Józef Wąsik SSA Izabella Dyka Protokolant: Iwona Mrazek po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2023 r. w Krakowie na…

    SAOS
  13. Wyrok SA w Łodzi z 14 lipca 2023 r., I AGa 35/23

    …liczonych odmiennie niż na zasadach wynikających z art. 112 k.c. Taka metoda liczenia terminu przedawnienia powinna jednak ułatwić sądom, a także stronom ustalenie, kiedy upłynął termin przedawnienia, w szczególności gdy istnieją wątpliwości co do dokładnej daty początku terminu (L. Jantowski [w:] Małgorzata Balwicka…

    SAOS
  14. Zarządzenie SR Szczecin-Centrum w Szczecinie z 12 lipca 2023 r., IX P 91/19

    …II PK 297/17, II PK 233/17, I PK 207/17. Zgodnie z treścią art. 112 k.c. w zw. z art. 300 k.p. termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

    SAOS
  15. Uzasadnienie SO w Szczecinie z 26 czerwca 2023 r., VIII GC 12/21

    …Oznacza to, że niezależnie od tego, czy 3-letni termin przedawnienia – liczony stosownie do art. 112 k.c. od daty wyznaczonej zgodnie z art. 120 § 1 k.c. – upłynie z 1 stycznia danego roku, czy z 31 grudnia, to przedawnienie roszczenia nastąpi z dniem 31 grudnia.

    SAOS
  16. Wyrok SO w Krakowie z 22 czerwca 2023 r., II Ca 2716/22

    Sygnatura akt II Ca 2716/22 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 22 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy w Krakowie II Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie: Przewodniczący Sędzia Joanna Czernecka Sędziowie: Anna Nowak, Marzena Szymańska Protokolant sekretarz sądowy Justyna Adamczewska po rozpoznaniu w dniu 22…

    SAOS
  17. Uzasadnienie SR dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z 22 czerwca 2023 r., VI C 1824/22

    …bieg rocznego terminu przedawnienia, który, zgodnie z art. 112 zd. 1 k.c. , upływał z dniem 26 lipca 2018 r. Powód zawarł z przewoźnikiem umowę przelewu wierzytelności w dniu 2 stycznia 2019 r. Stąd też należało stwierdzić, że wierzytelność przysługująca powodowi przeciwko pozwanemu była przedawniona już w chwili jej…

    SAOS
  18. Uzasadnienie SO w Łodzi z 9 czerwca 2023 r., III Ca 2297/21

    …w szczególny sposób, wprowadzając normę szczególną wobec art. 112 zd. I k.c. Z taką sytuacją mamy do czynienia na gruncie aktualnie obowiązującego art. 118 k.c. , który przewiduje sześcio- i trzyletnie terminy przedawnienia, ale jednocześnie wprowadza w zdaniu drugim normę szczególną wobec art. 112 zd. I k.c. ,…

    SAOS
  19. Wyrok SO w Bydgoszczy z 22 maja 2023 r., VIII Ga 23/23

    …Przepisy art. 110–116 k.c. (z wyjątkiem art. 112 zdanie drugie k.c. ) mają charakter dyspozytywny w odniesieniu do terminów oznaczonych w czynnościach prawnych. Jedynie norma prawna określająca sposób obliczania wieku osoby fizycznej zawarta w art. 112 zdanie drugie k.c. jest bezwzględnie wiążąca (por. M.…

    SAOS
  20. Uzasadnienie SR w Nidzicy z 12 maja 2023 r., I Ns 113/19SAOS