Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 112 Kodeks cywilnyWyczyść filtry

15 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 22 grudnia 2025 r., IV P 428/24

    …W piśmie zawarto pouczenie o treści art. 112 k.p. w zakresie sprzeciwu. Powódka dopiero po odczytaniu kary upomnienia podjęła próbę wyjaśnienia postawionych jej w treści pisma zarzutów, jednakże nie była w stanie. Ze spotkania została sporządzona notatka z wysłuchania pracownika.

    SAOS
  2. Wyrok SR w Bydgoszczy z 7 października 2025 r., VIII GC 493/25SAOS
  3. Wyrok SR w Toruniu z 2 października 2025 r., V GC 1510/24SAOS
  4. Wyrok SR w Białymstoku z 24 września 2025 r., II C 1143/25

    …przedawnienia należy liczyć przy uwzględnieniu reguł z art. 112 k.c. , a tym samym koniec terminu przedawnienia nie przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego ( L. Jantowski [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. M. Balwicka-Szczyrba, A. Sylwestrzak, LEX/el. 2025, art. 125 ).

    SAOS
  5. Wyrok SR w Rybniku z 21 sierpnia 2025 r., V P 69/25SAOS
  6. Uzasadnienie SO w Łodzi z 30 lipca 2025 r., II C 423/25

    …2018 roku, następował na zasadach ogólnych określonych w art. 112 k.c. , wraz z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy - Kodeks…

    SAOS
  7. Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z 3 lipca 2025 r., VII U 1052/24

    …jego błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie oraz art. 112 k.c. poprzez jego niezastosowanie. Mając na uwadze powyższe odwołująca wniosła o zmianę zaskarżonej decyzji poprzez ustalenie prawa do korzystania od dnia 1 stycznia 2024 r. z obniżonej podstawy wymiaru składek (tzw. Mały ZUS Plus) na podstawie art. 18c…

    SAOS
  8. Postanowienie SR w Grudziądzu z 12 maja 2025 r., I C 1329/24

    …Jak przyjmuje się w orzecznictwie, do obliczenia 2-miesiącznego terminu stosuje się art. 112 k.c. w zw. z art. 165 § 1 k.p.c. a nie art. 114 k.c . ( Vide: postanowienie SN z dnia 23.08.2002 r. , I PZ 72/02, OSNAPiUS 2004, Nr 11, poz.196, postanowienie SN z dnia 10.08.2000 r., IV CZ 55/00 , L. i postanowienie SN SN z…

    SAOS
  9. Wyrok SO w Warszawie z 2 kwietnia 2025 r., XXIII Zs 187/24

    …gdy okres trwania umowy oznaczony jest w miesiącach ( art. 112 k.c. ). Realizacja zamówienia udzielanego w postępowaniu następować miała przez 36 miesięcy od daty zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Nie sposób zatem uznać, że podstawą do unieważnienia postępowania było określenie przez Zamawiającego…

    SAOS
  10. Wyrok SA w Łodzi z 5 marca 2025 r., I ACa 1983/23SAOS
  11. Postanowienie SR dla m. st. Warszawy w Warszawie z 27 lutego 2025 r., I 1 Co 174/25

    …Referendarz sądowy niezasadnie przywołuje art. 112 k.c. jako ogólną zasadę, podczas gdy na gruncie terminów przedawnienia ogólną zasadą jest ta wynikająca z art. 118 zd. 2 k.c. , a wyjątkiem („chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata”) liczenie terminu stosownie do art. 112 k.c. Niezasadnie twierdzi też…

    SAOS
  12. Postanowienie SO w Krakowie z 19 lutego 2025 r., II Ca 2501/24

    …wyznaczony termin upływał z dniem 16 grudnia 2024 roku ( art. 112 k.c. w zw. z art. 165 §1 i §2 k.p.c. w zw. z art. 13 §2 k.p.c. ). W wyznaczonym terminie powyższy brak nie został usunięty, natomiast w dniu 17 grudnia 2024 roku wnioskodawca nadał w placówce operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne na…

    SAOS
  13. Wyrok SA w Łodzi z 28 stycznia 2025 r., I ACa 3661/24

    …Skoro termin przedawnienia liczony jest w latach a nie w dniach, to nie znajduje zastosowania przepis art. 112 §2 k.c. Skoro początkowym dniem ponownego biegu terminu przedawnienia roszczenia powoda był dzień 1 października 2009 r., to termin ten upływał z końcem dnia 1 października 2012 r. (stosownie do treści art.…

    SAOS
  14. Wyrok SA w Krakowie z 10 stycznia 2025 r., I ACa 1281/22

    …miesięcznego terminu wskazanego w wezwaniu do zapłaty ( art. 112 k.c. ). Jakkolwiek niewielka część należności w wezwaniu określona została we frankach szwajcarskich, to powódka wymagalności tej części nie zakwestionowała. Pozwany z kolei nie podważał sposobu przeliczenia tej części wierzytelności na złote polskie, w…

    SAOS
  15. Uzasadnienie SA w Katowicach z 9 stycznia 2025 r., III AUz 201/24

    …miesiącu nie było w ostatnim dniu tego miesiąca ( art. 112 k.c. w związku z art. 165 § 1 k.p.c. ). Z akt sprawy wynika, że S. H. w dniu 9 października 2023 r. wniósł odwołanie od decyzji ZUS Oddziału w C. z dnia 14 sierpnia 2023 r., doręczonej za pośrednictwem pełnomocnika pocztowego w dniu 29 sierpnia 2023 r. Na…

    SAOS