Orzeczenia i interpretacje
Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.
Wyszukiwanie zaawansowane
Operatory w polu wyszukiwania
Bez operatorów szukamy po znaczeniu słów, z odmianą; sygnaturę rozpoznajemy sami. Z operatorem wymagamy wszystkich pozostałych słów.
"urlop na żądanie"- dokładna fraza
"odmowa urlopu"~3- słowa najwyżej 3 wyrazy od siebie
odmowa OR przesunięcie- którekolwiek ze słów (także
LUB) -macierzyński- bez tego słowa (także
NIE macierzyński) podat*- słowa o tym początku: podatek, podatnik, podatkowy
VIII Pa 42/19- sygnatura, cała albo jej część
Operatory słowne tylko wielkimi literami: „nie” i „lub” pisane małymi to zwykłe słowa pytania.
- Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 22 grudnia 2025 r., IV P 428/24
…W piśmie zawarto pouczenie o treści art. 112 k.p. w zakresie sprzeciwu. Powódka dopiero po odczytaniu kary upomnienia podjęła próbę wyjaśnienia postawionych jej w treści pisma zarzutów, jednakże nie była w stanie. Ze spotkania została sporządzona notatka z wysłuchania pracownika.
SAOS - Wyrok SR w Bydgoszczy z 7 października 2025 r., VIII GC 493/25SAOS
- Wyrok SR w Toruniu z 2 października 2025 r., V GC 1510/24SAOS
- Wyrok SR w Białymstoku z 24 września 2025 r., II C 1143/25
…przedawnienia należy liczyć przy uwzględnieniu reguł z art. 112 k.c. , a tym samym koniec terminu przedawnienia nie przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego ( L. Jantowski [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. M. Balwicka-Szczyrba, A. Sylwestrzak, LEX/el. 2025, art. 125 ).
SAOS - Wyrok SR w Rybniku z 21 sierpnia 2025 r., V P 69/25SAOS
- Uzasadnienie SO w Łodzi z 30 lipca 2025 r., II C 423/25
…2018 roku, następował na zasadach ogólnych określonych w art. 112 k.c. , wraz z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy - Kodeks…
SAOS - Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z 3 lipca 2025 r., VII U 1052/24
…jego błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie oraz art. 112 k.c. poprzez jego niezastosowanie. Mając na uwadze powyższe odwołująca wniosła o zmianę zaskarżonej decyzji poprzez ustalenie prawa do korzystania od dnia 1 stycznia 2024 r. z obniżonej podstawy wymiaru składek (tzw. Mały ZUS Plus) na podstawie art. 18c…
SAOS - Postanowienie SR w Grudziądzu z 12 maja 2025 r., I C 1329/24
…Jak przyjmuje się w orzecznictwie, do obliczenia 2-miesiącznego terminu stosuje się art. 112 k.c. w zw. z art. 165 § 1 k.p.c. a nie art. 114 k.c . ( Vide: postanowienie SN z dnia 23.08.2002 r. , I PZ 72/02, OSNAPiUS 2004, Nr 11, poz.196, postanowienie SN z dnia 10.08.2000 r., IV CZ 55/00 , L. i postanowienie SN SN z…
SAOS - Wyrok SO w Warszawie z 2 kwietnia 2025 r., XXIII Zs 187/24
…gdy okres trwania umowy oznaczony jest w miesiącach ( art. 112 k.c. ). Realizacja zamówienia udzielanego w postępowaniu następować miała przez 36 miesięcy od daty zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Nie sposób zatem uznać, że podstawą do unieważnienia postępowania było określenie przez Zamawiającego…
SAOS - Wyrok SA w Łodzi z 5 marca 2025 r., I ACa 1983/23SAOS
- Postanowienie SR dla m. st. Warszawy w Warszawie z 27 lutego 2025 r., I 1 Co 174/25
…Referendarz sądowy niezasadnie przywołuje art. 112 k.c. jako ogólną zasadę, podczas gdy na gruncie terminów przedawnienia ogólną zasadą jest ta wynikająca z art. 118 zd. 2 k.c. , a wyjątkiem („chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata”) liczenie terminu stosownie do art. 112 k.c. Niezasadnie twierdzi też…
SAOS - Postanowienie SO w Krakowie z 19 lutego 2025 r., II Ca 2501/24
…wyznaczony termin upływał z dniem 16 grudnia 2024 roku ( art. 112 k.c. w zw. z art. 165 §1 i §2 k.p.c. w zw. z art. 13 §2 k.p.c. ). W wyznaczonym terminie powyższy brak nie został usunięty, natomiast w dniu 17 grudnia 2024 roku wnioskodawca nadał w placówce operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne na…
SAOS - Wyrok SA w Łodzi z 28 stycznia 2025 r., I ACa 3661/24
…Skoro termin przedawnienia liczony jest w latach a nie w dniach, to nie znajduje zastosowania przepis art. 112 §2 k.c. Skoro początkowym dniem ponownego biegu terminu przedawnienia roszczenia powoda był dzień 1 października 2009 r., to termin ten upływał z końcem dnia 1 października 2012 r. (stosownie do treści art.…
SAOS - Wyrok SA w Krakowie z 10 stycznia 2025 r., I ACa 1281/22
…miesięcznego terminu wskazanego w wezwaniu do zapłaty ( art. 112 k.c. ). Jakkolwiek niewielka część należności w wezwaniu określona została we frankach szwajcarskich, to powódka wymagalności tej części nie zakwestionowała. Pozwany z kolei nie podważał sposobu przeliczenia tej części wierzytelności na złote polskie, w…
SAOS - Uzasadnienie SA w Katowicach z 9 stycznia 2025 r., III AUz 201/24
…miesiącu nie było w ostatnim dniu tego miesiąca ( art. 112 k.c. w związku z art. 165 § 1 k.p.c. ). Z akt sprawy wynika, że S. H. w dniu 9 października 2023 r. wniósł odwołanie od decyzji ZUS Oddziału w C. z dnia 14 sierpnia 2023 r., doręczonej za pośrednictwem pełnomocnika pocztowego w dniu 29 sierpnia 2023 r. Na…
SAOS