Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 58 § 1 Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

164 245 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Postanowienie WSA w Białymstoku z 15 lipca 2026 r., II SA/Bk 274/26

    …po upływie terminu do jej wniesienia podlega odrzuceniu (art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a.). Termin określony w art. 53 § 1 P.p.s.a. ma charakter terminu zawitego, a czynność podjęta po jego upływie jest bezskuteczna (art. 85 P.p.s.a.).

    CBOSA
  2. Postanowienie WSA w Warszawie z 15 lipca 2026 r., V SA/Wa 1360/26

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący – Sędzia WSA Tomasz Zawiślak po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2026 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi [...] na czynność Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z dnia 3 lutego 2026 r. w przedmiocie…

    CBOSA
  3. Postanowienie WSA w Gdańsku z 15 lipca 2026 r., III SAB/Gd 412/26

    …Jednocześnie stosownie do art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę, jeżeli w wyznaczonym terminie nie uzupełniono jej braków formalnych. Brakiem formalnym skargi jest zaś niewątpliwie brak jej podpisania, co wynika bezpośrednio z zapisów art. 57 § 1 p.p.s.a. w zw.

    CBOSA
  4. Postanowienie WSA we Wrocławiu z 15 lipca 2026 r., III SAB/Wr 325/26

    …Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Stosownie do art. 58 § 1 pkt 3 i 6 oraz § 3 ustawy z 30.08.2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2026 r., poz. 143 ze zm.) – dalej p.p.s.a., sąd odrzuca skargę postanowieniem, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków…

    CBOSA
  5. Postanowienie WSA w Lublinie z 15 lipca 2026 r., III SA/Lu 336/26

    …Stosownie zaś do art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. W przedmiotowej sprawie zaskarżona decyzja została prawidłowo doręczona skarżącemu w dniu 3 kwietnia 2026 r. Wobec powyższego określony w art. 53 § 1 p.p.s.a. - trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi…

    CBOSA
  6. Postanowienie WSA w Łodzi z 15 lipca 2026 r., III SAB/Łd 54/26

    …to należało ją uznać za niedopuszczalną, na zasadzie art. 58 § 1 pkt 1 p.p.s.a., zgodnie z którym sąd odrzuca skargę, jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego. Mając na uwadze wszystkie wyżej wskazane okoliczności, sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 1 i § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji…

    CBOSA
  7. Postanowienie WSA w Kielcach z 15 lipca 2026 r., I SAB/Ke 1/26

    …W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 p.p.s.a., Wojewódzki Sad Administracyjny w Kielcach orzekł jak w postanowieniu. O kosztach nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej stronie skarżącej z urzędu orzeczono w pkt 2 postanowienia – na podstawie art. 250 p.p.s.a. w związku z § 23 ust. 1 pkt 1 lit. c i § 4…

    CBOSA
  8. Postanowienie NSA z 15 lipca 2026 r., I OSK 809/26

    …"u.s.g."), co skutkowało jej odrzuceniem na podstawie art. 58 § 1 pkt 5a p.p.s.a. W konsekwencji przedmiotem kontroli instancyjnej w niniejszej sprawie pozostaje prawidłowość tej oceny, a nie merytoryczna zgodność zaskarżonej uchwały z prawem.

    CBOSA
  9. Postanowienie WSA w Warszawie z 15 lipca 2026 r., V SA/Wa 560/26

    Sentencja Dnia 15 lipca 2026 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Madalińska-Urbaniak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2026 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi [...] na rozstrzygnięcie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z…

    CBOSA
  10. Postanowienie WSA w Poznaniu z 15 lipca 2026 r., I SA/Po 909/26

    …może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (stosownie do art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 P.p.s.a.). Z akt administracyjnych wynika, że zaskarżoną decyzję doręczono skarżącej spółce w dniu 24 marca 2026 r. Oznacza to, że 30-dniowy termin do wniesienia skargi upłynął z dniem 23 kwietnia 2026 r. (czwartek).

    CBOSA
  11. Postanowienie WSA w Warszawie z 15 lipca 2026 r., III SA/Wa 553/26

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie: Przewodnicząca: Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2026 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi W. sp. z o.o. z siedzibą w L. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2023…

    CBOSA
  12. Postanowienie WSA w Krakowie z 15 lipca 2026 r., III SAB/Kr 143/26

    …Na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2026 r. poz. 143 – dalej: p.p.s.a.) sąd odrzuci skargę, której braków formalnych nie uzupełniono w wyznaczonym terminie.

    CBOSA
  13. Postanowienie WSA w Warszawie z 15 lipca 2026 r., V SAB/Wa 98/26

    …Równocześnie zgodnie z art. 58 § 1 pkt 1 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę, jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądów administracyjnych. Odrzucenie skargi następuje w formie postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym, co czym stanowi § 3 omawianego przepisu.

    CBOSA
  14. Postanowienie WSA w Łodzi z 15 lipca 2026 r., II SAB/Łd 179/26

    …skutecznie wniesiona i podlega odrzuceniu na zasadzie art. 58 § 1 pkt 3 oraz art. 220 § 3 p.p.s.a. IB

    CBOSA
  15. Postanowienie WSA we Wrocławiu z 15 lipca 2026 r., I SAB/Wr 306/26

    …powinien być uzupełniony w trybie art. 49 § 1 w związku z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. i to bez względu na to, czy ten numer znajduje się w aktach administracyjnych, którymi dysponuje sąd (por. uchwała NSA z 3 lipca 2023 r., II GPS 3/22 – CBOSA).

    CBOSA
  16. Postanowienie WSA w Gdańsku z 15 lipca 2026 r., II SA/Gd 519/26

    …Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 6 P.p.s.a. sąd administracyjny odrzuca skargę, jeżeli z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne. W przedmiotowej sprawie Sąd stwierdził, że skarga podlega odrzuceniu z uwagi na to, że została wniesiona w formie nieprzewidzianej przepisami P.p.s.a. Jak wynika bowiem z akt,…

    CBOSA
  17. Postanowienie WSA w Lublinie z 15 lipca 2026 r., II SA/Lu 371/26

    …Stosownie do art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., w przypadku nieuzupełnienia w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi, sąd obowiązany jest odrzucić skargę. Z kolei, w świetle art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.

    CBOSA
  18. Postanowienie WSA w Warszawie z 15 lipca 2026 r., VI SA/Wa 1298/26

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Dauter-Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2026 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi B. J. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] marca 2026 r. nr [...] w przedmiocie…

    CBOSA
  19. Postanowienie WSA w Warszawie z 15 lipca 2026 r., V SAB/Wa 94/26

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym Przewodniczący – sędzia WSA Tomasz Zawiślak po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2026 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi [...] na bezczynność Rzecznika Praw Pacjenta w przedmiocie rozpoznania wniosku o wszczęcie postępowania…

    CBOSA
  20. Postanowienie WSA we Wrocławiu z 15 lipca 2026 r., IV SA/Wr 411/26

    …uzupełnieniu w trybie art. 49 § 1 p.p.s.a. w związku z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. Zgodnie z art. 49 § 1 p.p.s.a., jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem…

    CBOSA