Uzasadnienie
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku działający w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, Katowickie Centrum Onkologii, Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny z siedzibą w Częstochowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu Zdroju, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich, Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Górnośląskie Centrum Medyczne im. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach, Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej (dalej: „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa oprogramowania serwera komunikacyjnego eCareMed (OSK) dla części wspólnej projektu ECAREMED”.
Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1129), zwanej dalej: „ustawa Pzp”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 3 marca 2021 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod pozycją 2021/S 043-106892.
W dniu 29 czerwca 2021 r. wykonawca Stapro Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec zmienionej udzielonymi i opublikowanymi w dniu 18 czerwca 2021 r. wyjaśnieniami Zamawiającego do specyfikacji warunków zamówienia.
Izba zważyła co następuje
Izba stwierdziła, że odwołanie podlega odrzuceniu na podstawie art. 528 pkt 3 ustawy Pzp, zgodnie z którym Izba odrzuca odwołanie, jeżeli stwierdzi, że odwołanie zostało wniesione po upływie terminu określonego w ustawie.
Terminy na wnoszenie odwołań zostały szczegółowo określone w art. 515 ustawy Pzp. Zgodnie z art. 515 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp, odwołanie wnosi się w terminie 10 dni od dnia publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub zamieszczenia dokumentów zamówienia na stronie internetowej, w przypadku zamówień, których wartość jest równa albo przekracza progi unijne. Termin na wniesienie odwołania jest terminem zawitym, ustawa Pzp nie przewiduje możliwości przywrócenia terminu na wniesienie odwołania.
W przedmiotowej sprawie Odwołujący podał w treści odwołania, że dotyczy ono czynności Zamawiającego z dnia 18 czerwca 2021 r. Jako że wartość przedmiotowego zamówienia przekracza progi unijne (pismo Zamawiającego z 8 lipca 2021 r.), od dnia 18 czerwca 2021 r. rozpoczął bieg 10-dniowy termin na wniesienie odwołania od tej czynności. Termin ten upłynął w dniu 28 czerwca 2021 r. Odwołujący złożył odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 czerwca 2021 r. (prezentata na piśmie, Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia).
Mając powyższe na uwadze, Izba stwierdziła, że odwołanie podlega odrzuceniu na podstawie art. 528 pkt 3 ustawy Pzp, jako że zostało wniesione po upływie terminu określonego w ustawie.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do treści § 8 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437).