Uzasadnienie
Zamawiający – Jednostka Wojskowa 4340, ul. Narutowicza 10A, 70-231 Szczecin – prowadzi na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U.2013.907 ze zm.) – dalej: Pzp; postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn.
„Usługi sprzątania pomieszczeń wewnętrznych budynków, zewnętrznych powierzchni utwardzonych oraz utrzymania terenów zielonych w Jednostkach, Instytucjach i Obiektach Wojskowych położonych w Rejonie Odpowiedzialności Jednostki Wojskowej 4340 Szczecin”.
Wartość zamówienia przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 30 czerwca 2015 r., pod nr 2015/S 123-225586. Zgodnie z informacją przekazaną przez Zamawiającego odwołanie zostało przekazane pozostałym wykonawcom w dniu 15 września 2015 r.
Zgłoszenie przystąpienia po stronie Zamawiającego do postępowania odwoławczego złożył w ustawowym terminie wykonawca: L. W. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą „Usługi Leśne” L. W., ul. Polna 2, 72-110 Przybiernów. Przystąpienie wpłynęło do Izby w dniu 18 września 2015 r.
Wykonawca Zakład Sprzątania Wnętrz „MOP 83” J. J. Sp. z o.o., ul. Szafirowa 7a, 82- 310 Gronowo Górne zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, datowane na dzień 18 września 2015 r., jednak przystąpienie to wpłynęło do Izby dopiero w dniu 21 września 2015 r.
Zgodnie z art. 185 ust. 2 Pzp wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje, i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje. Zgłoszenie przystąpienia doręcza się Prezesowi Izby w formie pisemnej albo elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, a jego kopię przesyła się zamawiającemu oraz wykonawcy wnoszącemu odwołanie.
W niniejszej sprawie przystąpienie nie zostało wniesione do Prezesa Izby w terminie ustawowym, który upływał w dniu 18 września 2015 r. O zachowaniu tego terminu nie może przesądzać nadanie w tym dniu listu przewozowego. W ustawowym terminie zgłoszenie przystąpienia musi zostać doręczone Prezesowi Izby. W sytuacji, gdy przystąpienie składane jest w formie pisemnej oznacza to, że dokument ten, najpóźniej w terminie 3 dni od otrzymania kopii odwołania, musi fizycznie wpłynąć do Izby.
Pismem z dnia 24 września 2015 r., Odwołujący – Impel Cleaning Sp. o.o., ul. Ślężna 118, 53-111 Wrocław – cofnął, na podstawie art. 187 ust. 8 Pzp, odwołanie wniesione w dniu 14 września 2015 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Stosownie do tego przepisu odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy; w takim przypadku Izba umarza postępowanie odwoławcze. Jeżeli cofnięcie nastąpiło przed otwarciem rozprawy, odwołującemu zwraca się 90% uiszczonego wpisu. Oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało złożone przed otwarciem posiedzenia i rozprawy. Oświadczenie zostało złożone przez osoby umocowane do reprezentowania Odwołującego i składania oświadczeń na rzecz i w jego imieniu.
W związku ze skutecznym cofnięciem odwołania, Izba na podstawie art. 187 ust. 8 Pzp oraz art. 192 ust. 1 Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie.
O kosztach Izba orzekła stosownie do art. 187 ust. 8 zdanie drugie Pzp oraz § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. Nr 41, poz. 3544), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu 90% kwoty uiszczonego wpisu.