Uzasadnienie
W dniu 26 września 2024 r. wpłynęło do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wykonawcy A. L. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Geoexpert 2 A. L. z siedzibą w Nowym Targu zwanej dalej „Odwołującym”, w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na: „Budowa odcinka sieci wodociągowej w ramach przebudowy odcinka sieci wodociągu komunalnego Gminy Łapsze Niżne”, prowadzonym przez Miasto i Gminę Kaczory.
Do odwołania nie dołączono:
- • dowodu uiszczenia wpisu w terminie przewidzianym na wniesienie odwołania,
Mając na uwadze powyższe pismem z dnia 27 września 2024 r. na podstawie art. 518 ust. 1 ustawy Pzp, wezwano odwołującego pod rygorem zwrotu odwołania do złożenia, w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania, dowodu uiszczenia wpisu w terminie przewidzianym na wniesienie odwołania.
Termin na złożenie dowodu uiszczenia wpisu w terminie przewidzianym na wniesienie odwołania upływał 01 października 2024 r.
Odwołujący w wyznaczonym terminie nie przedłożył wymaganych dokumentów. W dniu 30 września 2024 r. złożył pismo w którym oświadczył że cofa odwołanie, informuje, że zawierało ono błędnie wpisane dane dotyczące zamówienia publicznego i wnosi o umorzenie postępowania i zwrot 90% uiszczonego wpisu.
Mając na uwadze powyższe okoliczności faktyczne należy wskazać, iż zgodnie z przepisem art. 517 ust. 1 ustawy Pzp odwołanie podlega rozpoznaniu, jeżeli nie zawiera braków formalnych oraz uiszczono wpis w wymaganej wysokości. Badanie braków formalnych poprzedza inne czynności w postępowaniu odwoławczym. Stosownie zaś do art. 518 ust. 1 ustawy Pzp, jeżeli odwołanie nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, braku pełnomocnictwa lub braku dowodu uiszczenia wpisu w terminie, o którym mowa w art. 517 ust. 2 ustawy Pzp, Prezes Izby wzywa odwołującego, pod rygorem zwrócenia odwołania, do poprawienia lub uzupełnienia odwołania lub złożenia dowodu uiszczenia wpisu lub dokumentu potwierdzającego umocowanie do reprezentowania odwołującego w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania.
Z kolei w myśl art. 519 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku nieuiszczenia wpisu w terminie, o którym mowa w art. 517 ust. 2, oraz po bezskutecznym upływie terminu, o którym mowa w art. 518 ust. 1, Prezes Izby zwraca odwołanie w formie postanowienia. Z kolei art. 519 ust. 4 ustawy Pzp stanowi, że przepisy ust. 1-3 stosuje się w przypadku niezachowania warunków formalnych odwołania lub braku pełnomocnictwa, stwierdzonych przez skład orzekający: Kompetencje Prezesa Izby przysługują składowi orzekającemu.
Do dnia wydania niniejszego postanowienia, odwołujący nie przesłał dowodu uiszczenia wpisu, skład orzekający wyznaczony do rozpoznania sprawy, mając na uwadze treść art. 519 ust. 1 w zw. z art. 519 ust. 4 ustawy Pzp, orzekł jak w sentencji postanowienia o zwrocie odwołania, które nie wywołuje skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania, zgodnie z art. 519 ust. 2 ustawy Pzp.
W związku z powyższym, postanawiam jak na wstępie.