Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnegoz 26 lipca 2023 r., sygn. akt I OZ 306/23

Metryka

Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Skład
sędzia NSA Karol Kiczka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia [...] na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2023 r., sygn. akt I SA/Wa 2083/20 o odrzuceniu zażalenia
Sprawa
w sprawie ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2020 r. nr KOC/3086/Op/20 w przedmiocie zasiłku stałego

Sentencja

postanawia:

  1. oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 23 marca 2023 r., sygn. akt I SA/Wa 2083/20 odrzucił - z uwagi na uchybienie terminu - zażalenie [...] na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 stycznia 2023 r., sygn. akt I SA/Wa 2083/20.

Zażalenie na postanowienie z dnia 23 marca 2023 r. (w piśmie z dnia 7 kwietnia 2023 r.) złożył [...] wnosząc o jego uchylenie.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 259, dalej: p.p.s.a.) zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. W myśl art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Zgodnie zaś z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną.

Z akt sprawy wynika, że odpis postanowienia z dnia 11 stycznia 2023 r. został doręczony skarżącemu w dniu 13 lutego 2023 r. Siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia upłynął w dniu 20 lutego 2023 r. Tymczasem skarżący zażalenie wniósł w dniu 3 marca 2023 r. (data stempla pocztowego), a więc z uchybieniem ustawowego terminu do jego wniesienia.

Tym samym postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2023 r. sygn. akt I SA/Wa 2083/20 odrzucające zażalenie z uwagi na uchybienie terminu uznać należało za prawidłowe.

W konsekwencji zażalenie na to postanowienie (z dnia 23 marca 2023 r.) uznać należy za bezzasadne.

Mając powyższe na uwadze, Naczelny Sąd Administracyjny uznał zażalenie za nieuzasadnione i na podstawie art. 184 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.