Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnegoz 19 czerwca 2008 r., sygn. akt I OZ 395/08

Metryka

Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Skład
Sędzia NSA Marek Stojanowski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 19 czerwca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia J. L. B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 stycznia 2008 r., sygn. akt VIII SA/Wa 310/07 o odrzuceniu skargi kasacyjnej J. L. B.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 października 2007 r., sygn. akt VIII SA/Wa 310/07 o oddaleniu skargi J. L. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie

Sentencja

postanawia:

  1. oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 października 2007 r., sygn. akt VIII SA/Wa 310/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. L. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...], nr [...], w przedmiocie skierowania na badania lekarskie.

Jak z akt sprawy wynika, odpis tego wyroku wraz z uzasadnieniem skarżący odebrał w dniu 11 grudnia 2007 r., zatem termin do złożenia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 10 stycznia 2008 r. Skarżący natomiast, jako emerytowany adwokat, skargę kasacyjną wniósł osobiście w dniu 11 stycznia 2008 r., a więc po terminie.

Postanowieniem z dnia 22 stycznia 2008 r. sygn. akt VIII SA/Wa 310/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę kasacyjną J. L. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 października 2007 r., sygn. akt VIII SA/Wa 310/07 o oddaleniu skargi J. L. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...], nr [...], w przedmiocie skierowania na badania lekarskie, jako złożoną po terminie.

Na to postanowienie zażalenie złożył J. L. B., w którym obszernie opisał historię swojej rodziny oraz podkreślił, że jest zasłużonym dla kraju poetą i patriotą. Z treści zażalenia wynika, że skarżący nie zgadza się z zaskarżonym postanowieniem.

Zażalenie zawiera także wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Postanowieniem z dnia 18 marca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, sygn. akt VIII SA/Wa 310/07, odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje

stosownie do treści art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem, przy czym wskazać należy, że termin do wniesienia skargi kasacyjnej jest terminem ustawowym i procesowym. Niedopuszczalne jest jego skrócenie lub przedłużenie, możliwe jest natomiast jego przywrócenie na zasadach ogólnych.

W niniejszej sprawie, jak wynika z akt, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 18 marca 2008 r., odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, uznając, że nie wystąpiły przesłanki określone w art. 86 § 1 w związku z art. 87 § 2 powołanej ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Zgodnie natomiast z art. 178 powołanej ustawy, wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w terminie.

W rozpoznawanej sprawie odpis wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 października 2007 r. wraz z uzasadnieniem, został doręczony skarżącemu w dniu 11 grudnia 2007 r., o czym świadczy jego podpis na potwierdzeniu odbioru. W związku z tym, termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał z dniem 10 stycznia 2008 r. Skarżący jednak skargę tę wniósł w dniu 11 stycznia 2008 r., a więc po terminie.

Naczelny Sąd Administracyjny pragnie zaznaczyć, że skarżący jako emerytowany adwokat podlega dodatkowym wymogom związanym z wykonywaniem tego zawodu, w związku z czym oczekiwać można od niego należytej staranności w prowadzeniu swoich spraw przed sądem.

Z akt niniejszej sprawy bezsprzeczne wynika, że skarga kasacyjna została złożona po terminie zakreślonym do jej wniesienia, w związku z czym uznać należy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny Warszawie wydając zaskarżone postanowienie, nie naruszył obowiązującego prawa.

Mając powyższe na uwadze Naczelny Sąd Administracyjny, działając na podstawie przepisów art. 184 w związku z art. 197 powołanej ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 września 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.