Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Sądu Okręgowego w Kaliszuz 31 października 2016 r., sygn. akt II Cz 751/16

II Wydział CywilnyTekst u wydawcy: SAOS

Metryka

Wydany
31 października 2016 r., K.
Sąd
Sąd Okręgowy w Kaliszu,
Wydział
II Wydział Cywilny Odwoławczy
Skład
Przewodniczący: S.S.O. Wojciech Vogt
Sędziowie: S.S.O. Barbara Mokras
Rozpoznanie
w dniu 31 października 2016 r. w Kaliszu na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy z powództwa Stowarzyszenia (...) z siedzibą w W. – Rodzinnego O. Działkowego im. A. M. w J. przeciwko M. M. o wydanie w przedmiocie zażalenia pozwanego na postanowienie Sądu Rejonowego w Jarocinie z dnia 12 września 2016 r., sygn. akt I C 314/15

S.S.O. Janusz Roszewski – spr.

Sentencja

postanawia:

  1. oddalić zażalenie.
  2. S.S.O. Barbara Mokras S.S.O. Wojciech Vogt S.S.O. Janusz Roszewski

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 12 września 2016 r. Sąd Rejonowy w Jarocinie odrzucił apelację pozwanego z uwagi na przekroczenie ustawowego terminu do jej złożenia a także fakt, iż apelacja w niniejszej sprawie złożona już została przez pełnomocnika pozwanego.

Zażalenie na powyższe orzeczenie wniosła ustanowiona przez pozwanego pełnomocnik zaskarżając je w całości.

Sąd Okręgowy, zważył co następuje

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Analizując argumenty podniesione w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia oraz zarzuty skarżącego podkreślenia wymaga, że w obszernym zażaleniu brak jest merytorycznych argumentów mogących skutkować zmianą zaskarżonego orzeczenia. Sąd Rejonowy w sposób jasny i zasadny wskazał, iż przedmiotowa apelacja, będąca drugą wniesioną przez tę samą stronę postępowania, została złożona z naruszeniem ustawowego terminu. Wskazania wymaga, iż odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczony został pełnomocnikowi pozwanego w dniu 5 sierpnia 2015 r. (z.p.o. k. 79).

Zgodnie z brzmieniem art. 369 § 1 k.p.c. termin do złożenia apelacji wynosi dwa tygodnie od dnia doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. W terminie tym wniesiona została już wcześniej apelacja przez pełnomocnika pozwanego, która rozpoznana została prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 21 stycznia 2016 r. w sprawie sygn. akt II Ca 541/15. Z chwilą wydania tego wyroku również wyrok Sądu Rejonowego stał się prawomocny a sprawa została zakończona.

Podkreślić należy z całą stanowczością, iż przepisy obowiązującego prawa nie przewidują możliwości ponownego zaskarżenia prawomocnego już wyroku Sądu Rejonowego. Nie ulega również wątpliwości, że kolejna apelacja wniesiona została po upływie ustawowego terminu, który upłynął z dniem 19 sierpnia 2015 r.

Mając na uwadze powyższe rozważania zgodnie z art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. należało orzec jak w sentencji.

S.S.O. Barbara Mokras S.S.O. Wojciech Vogt S.S.O. Janusz Roszewski

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.