Uzasadnienie
Stosownie do art. 373 k.p.c. sąd drugiej instancji odrzuca apelację, jeżeli sąd pierwszej instancji nie odrzucił jej mimo wniesienia po upływie przepisanego terminu, nieopłacenia apelacji lub niedopuszczalności z innych przyczyn, a także, gdy strona skarżąca mimo wezwania przez przewodniczącego nie usunęła w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi apelacyjnej.
In concreto pozwany wniósł apelację od wyroku z dnia 10 października 2016 r. po upływie ustawowego czternastodniowego terminu, o którym mowa w art. 369 § 1 k.p.c. Odpis wyroku z uzasadnieniem pełnomocnika pozwanego otrzymał w dniu 27 października 2016 r. (v. potwierdzenie odbioru na k.110), a zatem termin do wniesienia apelacji upływał w dniu 10 listopada 2016 r. Tymczasem pozwany wniósł apelację w dniu 12 listopada 2016 r. (v. data stempla pocztowego na kopercie, w której nadano apelację na poczcie – k.125), a więc po upływie przepisanego terminu.
W konsekwencji apelację pozwanego należało odrzucić stosownie do art. 373 k.p.c. jako spóźnioną. Orzeczono zatem jak w sentencji postanowienia.
Małgorzata Bartczak-Sobierajska Zbigniew Krepski Joanna Rusińska
Z.- (...) 1) (...) 2) (...)
- - (...) 3) (...)
T. (...)