Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczyz 15 września 2014 r., sygn. akt I SA/Bd 205/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
Skład
Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska
Rozpoznanie
w dniu 15 września 2014r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia J.M.-K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 04 lipca 2014r.sygn. akt I SA/Bd 205/14 oddalające wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do złożenia skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi J. M.-K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008r.

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

UZADANIENIE

Postanowieniem z dnia 04 lipca 2014r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił wniosek J.M.-K. (skarżącej) o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do złożenia skargi.

Na powyższe postanowienie skarżąca pismem z dnia 22 lipca 2014r. złożyła zażalenie.

Zarządzeniem z dnia 25 lipca 2014r. Przewodniczący Wydziału I wezwał stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionego zażalenia w niniejszej sprawie w wysokości 100,00 złotych w terminie 7 dni pod rygorem jego odrzucenia. Doręczenia skarżącej odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu dokonano w dniu 14 sierpnia 2014r.

W wyznaczonym terminie strona żaląca się nie uiściła wpisu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Skuteczne wniesienie zażalenia uzależnione jest od dopełnienia wszystkich wymogów określonych przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270, dalej ustawa p.p.s.a.). Zgodnie z art. 230 § 1 od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Zgodnie zaś z § 2 pismami, o których mowa w § 1, są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.

Stosownie do art. 219 § 1 p.p.s.a. opłatę sądową należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie. Jednocześnie art. 220 § 1 stanowi, iż Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Zgodnie zaś z § 3 art. 220 skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

W związku z powyższym na podstawie art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a skarżąca została wezwana do uiszczenia należnego wpisu od zażalenia. Odpis zarządzenia wzywającego do uiszczenia wpisu od złożonego zażalenia w terminie 7 dni od daty jego doręczenia został doręczony w oparciu o przepis art. 73 p.p.s.a. w dniu 14 sierpnia 2014r. Termin do uiszczenia wpisu upłynął więc z dniem 21 sierpnia 2014r. Dla skutecznego dotrzymania tego terminu, niezbędnym zatem było uiszczenie wpisu do dnia jego upływu, tj. do dnia 21 sierpnia 2014r. Przedmiotowy wpis do dnia dzisiejszego jednak nie został uiszczony.

W związku z powyższym, na skutek nieuiszczenia wpisu sądowego od wniesionego zażalenia, należało ten środek zaskarżenia odrzucić na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 oraz art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 lipca 2014 r., dokument z 20 lutego 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.