Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 12 lutego 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę P. D. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 8 listopada 2023 r.
Przesyłka zawierająca powyższe postanowienie została doręczona Skarżącemu w dniu 7 marca 2024 r.
Pismem nadanym w dniu 15 marca 2024 r. Skarżący wniósł zażalenie na ww. postanowienie jednocześnie uiszczając wpis od zażalenia w kwocie 100 zł.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.), zwanej dalej "p.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Zgodnie z art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2.
Z powyższych przepisów wynika, że sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W niniejszej sprawie postanowienie z dnia 12 lutego 2024 r. zostało doręczone Skarżącemu 7 marca 2024 r. r. zatem siedmiodniowy termin do złożenia zażalenia upływał dnia 14 marca 2024 r.. Tymczasem zażalenie zostało złożone przez Skarżącego po upływie ww. terminu, tj. w dniu 15 marca 2024 r.. W konsekwencji ziściła się przesłanka do odrzucenia zażalenia.
Mając na uwadze powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku na mocy art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. odrzucił ww. zażalenie.
O zwrocie uiszczonego wpisu orzeczono stosownie do art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., zgodnie z którym sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego do dnia rozpoczęcia rozprawy.