Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 4 kwietnia 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 1159/21

Metryka

Sąd
Dnia 4 kwietnia 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia NSA Alicja Stępień przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 4 kwietnia 2022 roku na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi K.M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 18 czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej w sprawie podatku akcyzowego za kwiecień 2005 r. p o s t a n a w i a: odrzucić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 grudnia 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę K.M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 18 czerwca 2021 r. w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej w sprawie podatku akcyzowego za kwiecień 2005 r.

Od powyższego wyroku K.M. wniósł skargę kasacyjną.

Zarządzeniem z dnia 16 lutego 2022 r. pełnomocnik skarżącego został wezwany do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem jej odrzucenia. Przesyłka zawierająca odpis zarządzenia została doręczona pełnomocnikowi w dniu 28 lutego 2022 roku. Wpis od skargi kasacyjnej nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) – zwanej w dalszej części "p.p.s.a.", Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Zgodnie natomiast z § 3 cytowanego przepisu skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.).

Jak wynika z akt sprawy przesyłka zawierająca zarządzenie wzywające do uiszczenia wpisu została doręczona pełnomocnikowi strony w dniu 28 lutego 2022 r. (vide: zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki - k. 98). W związku z powyższym, termin do dokonania wpłaty upływał w dniu 7 marca 2022 r. Zakreślony termin upłynął bezskutecznie, albowiem skarżący nie uiścił należnego wpisu od skargi kasacyjnej.

Biorąc pod uwagę treść powyższych przepisów oraz fakt, iż skarżący pomimo wezwania nie uiścił wpisu sądowego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 czerwca 2022 r., dokument z 7 grudnia 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.