Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 30 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1196/15

Metryka

Sąd
Dnia 30 listopada 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia WSA Irena Wesołowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 30 listopada 2015 roku na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w G. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 29 maja 2015 roku, Nr [...] w przedmiocie umorzenia należności z tytułu składek p o s t a n a w i a: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 15 lipca 2015 r. (data stempla pocztowego) "A" sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w G. wniosło skargę na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 29 maja 2015 r. w przedmiocie umorzenia należności z tytułu składek.

W dniu 21 sierpnia 2015 r. (data stempla pocztowego) spółka złożyła do Sądu wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

Postanowieniem z dnia 22 września 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił skarżącej przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Odpis ww. postanowienia doręczono spółce w dniu 8 października 2015 r. w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz.U. z 2012 r. poz.270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a."

Strona skarżąca nie złożyła zażalenia na to postanowienie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Zgodnie z art. 53 § 1 P.p.s.a. skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Z kolei przepis art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. stanowi, że sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 P.p.s.a.).

Jak wynika z przedłożonych Sądowi akt sprawy, zaskarżona decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z prawidłowym pouczeniem o terminie i sposobie zaskarżenia, została doręczona pełnomocnikowi strony skarżącej w dniu 10 czerwca 2015r., a zatem ustawowy termin do wniesienia skargi upływał w dniu 10 lipca 2015r. Tymczasem w dniu 15 lipca 2015 r. strona skarżąca nadała w urzędzie pocztowym pismo, zawierające skargę na powyższą decyzję, a więc po upływie ustawowego terminu.

Należy odnotować, że prawomocnym postanowieniem z dnia 22 września 2015 r. Sąd odmówił stronie skarżącej przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

W tych okolicznościach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku na mocy art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 P.p.s.a. odrzucił skargę.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 22 września 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.