Uzasadnienie
Pismem z dnia 15 lipca 2015 r. (data stempla pocztowego) "A" sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w G. wniosło skargę na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 29 maja 2015 r. w przedmiocie umorzenia należności z tytułu składek.
W dniu 21 sierpnia 2015 r. (data stempla pocztowego) spółka złożyła do Sądu wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Postanowieniem z dnia 22 września 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił skarżącej przywrócenia terminu do wniesienia skargi.
Odpis ww. postanowienia doręczono spółce w dniu 8 października 2015 r. w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz.U. z 2012 r. poz.270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a."
Strona skarżąca nie złożyła zażalenia na to postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zgodnie z art. 53 § 1 P.p.s.a. skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Z kolei przepis art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. stanowi, że sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 P.p.s.a.).
Jak wynika z przedłożonych Sądowi akt sprawy, zaskarżona decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z prawidłowym pouczeniem o terminie i sposobie zaskarżenia, została doręczona pełnomocnikowi strony skarżącej w dniu 10 czerwca 2015r., a zatem ustawowy termin do wniesienia skargi upływał w dniu 10 lipca 2015r. Tymczasem w dniu 15 lipca 2015 r. strona skarżąca nadała w urzędzie pocztowym pismo, zawierające skargę na powyższą decyzję, a więc po upływie ustawowego terminu.
Należy odnotować, że prawomocnym postanowieniem z dnia 22 września 2015 r. Sąd odmówił stronie skarżącej przywrócenia terminu do wniesienia skargi.
W tych okolicznościach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku na mocy art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 P.p.s.a. odrzucił skargę.