Uzasadnienie
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 30 września 2014 r. skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, w kwocie 500 zł, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem jej odrzucenia.
Po rozpatrzeniu sprzeciwu od zarządzenia referendarza sądowego z dnia 24 listopada 2014 r., postanowieniem z dnia 22 grudnia 2014 r. Sąd pozostawił wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania z uwagi na nieuzupełnienie braków formalnych wniosku.
Na powyższe postanowienie skarżąca nie wniosła zażalenia, wobec czego stało się ono prawomocne.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 16 stycznia 2015 r. skarżąca została ponownie wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, w kwocie 500 zł, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem jej odrzucenia.
Przesyłka zawierająca powyższe wezwanie, została doręczona stronie skarżącej w dniu 20 stycznia 2015 r. Zakreślony termin upłynął bezskutecznie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, tj. od skarg, skarg kasacyjnych, zażaleń oraz skarg o wznowienie postępowania, pobiera się opłatę sądową w postaci wpisu stosunkowego lub stałego.
Stosownie do treści art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek skargi, od której nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego skargę, aby pod rygorem odrzucenia skargi przez sąd, uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Z powyższej regulacji wynika, że opłacenie pisma (w niniejszej sprawie skargi) w terminie i w kwocie wskazanej przez sąd stanowi istotny jej element, którego brak uniemożliwia nadanie pismu (skardze) dalszego biegu. Wskazać przy tym należy, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu uważa się za zachowany wówczas, gdy we wskazanym terminie strona uiści należną opłatę sądową (gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego lub na rachunek bankowy właściwego sądu).
Jak wynika z akt niniejszej sprawy, wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi zostało skutecznie doręczone stronie skarżącej w dniu 20 stycznia 2015 r. (potwierdzenie odbioru – k. 58 akt). Zatem termin zakreślony do uiszczenia wpisu upłynął z dniem 27 stycznia 2015 r. Skarżąca nie uiściła wpisu w zakreślonym terminie.
Marginalnie Sąd wskazuje, że w aktach sprawy znajduje się datowane na dzień 21 stycznia 2015 r. (data nadania – 22 stycznia 2015 r.), pismo o wypowiedzeniu przez Spółkę pełnomocnictwa w dniu 19 stycznia 2015 r. Jednakże z uwagi na fakt, że zostało ono nadane i wpłynęło do Sądu (27 stycznia 2015 r.) po dniu doręczenia ww. zarządzenia, wezwanie do uiszczenia wpisu, uznać należało za skutecznie doręczone dotychczasowemu pełnomocnikowi Spółki.
Biorąc pod uwagę treść powyższych przepisów oraz fakt, że skarżący pomimo wezwania nie uiścił wpisu sądowego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. postanowił jak w sentencji.