Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 21 sierpnia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę M.P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 12 kwietnia 2019 r., w przedmiocie oddalenia jako nieuzasadnionej skargi na czynność egzekucyjną.
Na przedmiotowe postanowienie, pismem z dnia 6 września 2019 r. (k.
- 40) skarżąca złożyła zażalenie.
Postanowieniem z dnia 25 listopada 2019 roku (k.
- 60) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił zażalenie M.P. na postanowienie tego Sądu z dnia 21 sierpnia 2019 r.
Pismem z dnia 17 grudnia 2019 r. (k.
- 77) M.P. wniosła zażalenie na postanowienie Sądu z dnia 25 listopada 2019 r.
Zarządzeniem z dnia 7 stycznia 2020 roku (k.
83) skarżąca została wezwana do uzupełnienia braków formalnych zażalenia w terminie 7 dni od dnia doręczenia odpisu zarządzenia pod rygorem jego odrzucenia, poprzez nadesłanie dwóch odpisów tego pisma procesowego oraz do wskazania numeru PESEL strony skarżącej.
Przesyłka zawierająca wezwanie została doręczona w dniu 24 stycznia 2020 r. (k. 89). Zakreślony termin upłynął bezskutecznie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zgodnie z art. 194 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325) – dalej w skrócie p.p.s.a. zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie, a ponadto na postanowienia enumeratywnie wymienione w treści przywołanego przepisu. Zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia. (art. 194 § 3 p.p.s.a.). Jak stanowi z kolei art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Natomiast z mocy art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W niniejszej sprawie skarżąca została wezwana do uzupełnienia braków formalnych zażalenia i pouczona o skutkach niezastosowania się do tego wezwania. Przesyłka zawierająca zarządzenie z 7 stycznia 2020 r. została doręczona stronie w dniu 24 stycznia 2020 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki k. 89). Wprawdzie ze zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki wynika, że skarżąca odebrała przesyłkę w dniu 27 stycznia 2020 roku, niemniej jednak za dzień jej doręczenia należało uznać, zgodnie z treścią art. 73 § 4 p.p.s.a., ostatni dzień czternastodniowego terminu przechowywania przesyłki w placówce pocztowej, liczony od dnia pozostawienia pierwszego awiza tj. od dnia 10 stycznia 2020 r. W związku z tym, siedmiodniowy termin do uczynienia zadość zobowiązaniom wskazanym w zarządzeniu kończył swój bieg z dniem 31 stycznia 2020 r. Braki formalne zażalenia nie zostały uzupełnione, a zatem zakreślony termin upłynął bezskutecznie.
Mając powyższe na uwadze, Sąd na mocy art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. postanowił o odrzuceniu zażalenia.