Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 27 marca 2020 r., sygn. akt I SA/Gd 1230/19

Metryka

Sąd
Dnia 27 marca 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia NSA Alicja Stępień przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 27 marca 2020 roku na posiedzeniu niejawnym zażalenia uczestniczki M.P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 listopada 2019 r. w przedmiocie odrzucenia zażalenia
Sprawa
w sprawie ze skargi W.P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 12 kwietnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie oddalenia jako nieuzasadnionej skargi na czynność egzekucyjną p o s t a n a w i a: odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 21 sierpnia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę W.P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 12 kwietnia 2019 r., w przedmiocie oddalenia jako nieuzasadnionej skargi na czynność egzekucyjną.

Na przedmiotowe postanowienie, pismem z dnia 6 września 2019 r. (k.

  1. 40) uczestniczka postępowania M.P. złożyła zażalenie.

Postanowieniem z dnia 25 listopada 2019 roku (k.

  1. 66) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił zażalenie M.P. na postanowienie tego Sądu z dnia 21 sierpnia 2019 r.

Pismem z dnia 17 grudnia 2019 r. (k.

  1. 80) M.P. wniosła zażalenie na postanowienie Sądu z dnia 25 listopada 2019 r.

Zarządzeniem z dnia 7 stycznia 2020 roku (k.

87) uczestniczka została wezwana do uzupełnienia braków formalnych zażalenia w terminie 7 dni od dnia doręczenia odpisu zarządzenia pod rygorem jego odrzucenia, poprzez nadesłanie dwóch odpisów tego pisma procesowego oraz do wskazania numeru PESEL uczestnika.

Przesyłka zawierająca wezwanie została doręczona w dniu 24 stycznia 2020 r. (k. 93). Zakreślony termin upłynął bezskutecznie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Zgodnie z art. 194 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325) – dalej w skrócie p.p.s.a. zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie, a ponadto na postanowienia enumeratywnie wymienione w treści przywołanego przepisu. Zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia. (art. 194 § 3 p.p.s.a.). Jak stanowi z kolei art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Natomiast z mocy art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie uczestniczka została wezwana do uzupełnienia braków formalnych zażalenia i pouczona o skutkach niezastosowania się do tego wezwania. Przesyłka zawierająca zarządzenie z 7 stycznia 2020 r. została doręczona uczestniczce w dniu 24 stycznia 2020 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki k. 93). Wprawdzie ze zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki wynika, że przesyłka została odebrana w dniu 27 stycznia 2020 roku, niemniej jednak za dzień jej doręczenia należało uznać, zgodnie z treścią art. 73 § 4 p.p.s.a., ostatni dzień czternastodniowego terminu przechowywania przesyłki w placówce pocztowej, liczony od dnia pozostawienia pierwszego awiza tj. od dnia 10 stycznia 2020 r. W związku z tym, siedmiodniowy termin do uczynienia zadość zobowiązaniom wskazanym w zarządzeniu kończył swój bieg z dniem 31 stycznia 2020 r. Braki formalne zażalenia nie zostały uzupełnione, a zatem zakreślony termin upłynął bezskutecznie.

Mając powyższe na uwadze, Sąd na mocy art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. postanowił o odrzuceniu zażalenia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 7 sierpnia 2020 r., dokument z 7 kwietnia 2020 r., dokument z 7 kwietnia 2020 r., dokument z 27 marca 2020 r., dokument z 25 listopada 2019 r., dokument z 25 listopada 2019 r., dokument z 21 sierpnia 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.