Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 30 sierpnia 2021 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku (dalej jako "SKO"), po rozpatrzeniu zażalenia M. G. (dalej jako "Skarżący"), utrzymało w mocy postanowienie SKO z dnia 11 czerwca 2021 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia odwołania.
Ww. postanowienie zostało przesłane na adres Skarżącego, dwukrotnie awizowane – w dniach 13 grudnia 2021 r. i 21 grudnia 2021 r. – i zwrócone do nadawcy z adnotacją "zwrot nie podjęto w terminie" w dniu 28 grudnia 2021 r.
Pismem z dnia 5 października 2022 r., nadanym w placówce pocztowej w tym samym dniu (data stempla pocztowego – k. 20 akt sądowych) Skarżący, reprezentowany przez pełnomocnika – adwokata, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na ww. postanowienie organu. Wraz ze skargą złożony został wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie, ewentualnie o jej oddalenie.
Postanowieniem z dnia 22 listopada 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 1253/22, Wojewódzki Sąd Administracyjnym w Gdańsku odmówił Skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Ww. postanowienie zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 2 grudnia 2022 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Stosownie do art. 53 § 1 w zw. z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm., dalej jako "p.p.s.a."), skargę wnosi się do sądu administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi, w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a p.p.s.a. (pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w indywidualnej sprawie, opinii zabezpieczającej i odmowy wydania opinii zabezpieczającej).
Z kolei zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Sąd odrzuca skargę postanowieniem, a odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.).
Ponadto należy wyjaśnić, że zgodnie z art. 150 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, dalej jako "O.p.") w razie niemożności doręczenia pisma w sposób wskazany w art. 148 § 1 lub art. 149: 1) operator pocztowy w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe przechowuje pismo przez okres 14 dni w swojej placówce pocztowej – w przypadku doręczania pisma przez operatora pocztowego;
2) pismo składa się na okres 14 dni w urzędzie gminy (miasta) – w przypadku doręczania pisma przez pracownika organu podatkowego lub przez inną upoważnioną osobę. Jak stanowi art. 150 § 2 O.p., zawiadomienie o pozostawaniu pisma w miejscu określonym w § 1, wraz z informacją o możliwości jego odbioru w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy w terminie 7 dni od dnia pozostawienia zawiadomienia, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, lub miejsca wskazanego jako adres do doręczeń w kraju, na drzwiach jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata. Zgodnie z art. 150 § 3 O.p., w przypadku niepodjęcia pisma w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy. Jak natomiast stanowi art. 150 § 4 O.p., w przypadku niepodjęcia pisma, doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.
W niniejszej sprawie przesyłka zawierająca zaskarżone postanowienie SKO została przesłana na adres Skarżącego w dniu 10 grudnia 2021 r., awizowana po raz pierwszy dnia 13 grudnia 2021 r., po raz drugi dnia 21 grudnia 2021 r. i dnia 28 grudnia 2021 r. zwrócona do nadawcy z adnotacją "zwrot nie podjęto w terminie". Powyższe wynika z koperty znajdującej się w aktach administracyjnych sprawy, wraz z dołączonym do niej drukiem potwierdzenia odbioru.
Do skutecznego doręczenia Skarżącemu postanowienia SKO z dnia 30 sierpnia 2021 r. doszło zatem w dniu 27 grudnia 2021 r.
W związku z powyższym, zgodnie z zasadami obliczania terminu określonymi w art. 83 § 1 p.p.s.a., zakreślony trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upływał w dniu 26 stycznia 2022 r. Natomiast skarga w niniejszej sprawie została nadana w dniu 5 października 2022 r. (data stempla pocztowego, k. 20 akt sądowych), a więc po upływie ww. terminu do jej wniesienia.
Jednocześnie Sąd zaznacza, że postanowieniem z dnia 22 listopada 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 1253/22, Wojewódzki Sąd Administracyjnym w Gdańsku odmówił Skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia przedmiotowej skargi. Postanowienie to zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 2 grudnia 2022 r. i nie zostało przez stronę zaskarżone.
Tym samym skargę, jako wniesioną po upływie przewidzianego prawem terminu, należało odrzucić.
Wobec powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a. orzekł jak w pkt 1) sentencji postanowienia.
O zwrocie kwoty uiszczonej tytułem wpisu sądowego od skargi Sąd orzekł na mocy art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., który stanowi, że Sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego do dnia rozpoczęcia rozprawy.