Uzasadnienie
Pismem z dnia 16 grudnia 2021 r. doradca podatkowy M.M. wniósł zażalenie na postanowienie Sądu z dnia 29 listopada 2021 r. wydane w tej sprawie w przedmiocie odrzucenia skargi.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 27 grudnia 2021 r. wezwano pełnomocnika do uzupełnienia braku formalnego wniesionego zażalenia przez złożenie pełnomocnictwa procesowego do działania w imieniu skarżącej Spółki oraz do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł - w terminie 7 dni od doręczenia zarządzenia, pod rygorem odrzucenia zażalenia.
Powyższe wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącej w formie elektronicznej w dniu 14 stycznia 2022 r.
Ustawowy termin do wykonania wezwania upłynął bezskutecznie w dniu 21 stycznia 2022 r. – w sprawie nie zostało przedłożone pełnomocnictwo procesowe ani nie został uiszczony wpis sądowy od zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.), dalej "p.p.s.a.", zażalenie, oprócz dodatkowych warunków, powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym. Zatem gdy zażalenie jest podpisane przez pełnomocnika (art. 46 § 1 pkt 4) konieczne jest dołączenie do pisma pełnomocnictwa – o czym stanowi wprost art. 46 § 3 p.p.s.a. Brak w powyższym zakresie uniemożliwia nadanie pismu (w tym przypadku zażaleniu) prawidłowego biegu.
Ponadto zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata, w tym opłata, o której mowa w art. 235a. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2, 3 i 3a, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Przy czym zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a., skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie wezwano stronę do uzupełnienia braku formalnego zażalenia oraz do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia i pouczono o skutkach niezastosowania się do wezwania. Wyznaczony siedmiodniowy termin do wykonania wezwania upłynął bezskutecznie w dniu 21 stycznia 2022 r.
Mając powyższe na uwadze, Sąd na mocy art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. oraz art. 220 § 3 p.p.s.a. odrzucił zażalenie.