Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 18 lutego 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 1391/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 18 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia z dnia 16 grudnia 2021 r. na postanowienie z dnia 29 listopada 2021 r. sygn. akt I SA/Gd 1391/21 w przedmiocie odrzucenia skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 3 sierpnia 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 16 grudnia 2021 r. doradca podatkowy M.M. wniósł zażalenie na postanowienie Sądu z dnia 29 listopada 2021 r. wydane w tej sprawie w przedmiocie odrzucenia skargi.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 27 grudnia 2021 r. wezwano pełnomocnika do uzupełnienia braku formalnego wniesionego zażalenia przez złożenie pełnomocnictwa procesowego do działania w imieniu skarżącej Spółki oraz do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł - w terminie 7 dni od doręczenia zarządzenia, pod rygorem odrzucenia zażalenia.

Powyższe wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącej w formie elektronicznej w dniu 14 stycznia 2022 r.

Ustawowy termin do wykonania wezwania upłynął bezskutecznie w dniu 21 stycznia 2022 r. – w sprawie nie zostało przedłożone pełnomocnictwo procesowe ani nie został uiszczony wpis sądowy od zażalenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.), dalej "p.p.s.a.", zażalenie, oprócz dodatkowych warunków, powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym. Zatem gdy zażalenie jest podpisane przez pełnomocnika (art. 46 § 1 pkt 4) konieczne jest dołączenie do pisma pełnomocnictwa – o czym stanowi wprost art. 46 § 3 p.p.s.a. Brak w powyższym zakresie uniemożliwia nadanie pismu (w tym przypadku zażaleniu) prawidłowego biegu.

Ponadto zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata, w tym opłata, o której mowa w art. 235a. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2, 3 i 3a, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Przy czym zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a., skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

W niniejszej sprawie wezwano stronę do uzupełnienia braku formalnego zażalenia oraz do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia i pouczono o skutkach niezastosowania się do wezwania. Wyznaczony siedmiodniowy termin do wykonania wezwania upłynął bezskutecznie w dniu 21 stycznia 2022 r.

Mając powyższe na uwadze, Sąd na mocy art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. oraz art. 220 § 3 p.p.s.a. odrzucił zażalenie.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 18 maja 2022 r., dokument z 29 listopada 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.