Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 14 stycznia 2020 r., sygn. akt I SA/Gd 1518/19

Metryka

Sąd
Dnia 14 stycznia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia WSA Irena Wesołowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 14 stycznia 2020 roku na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J.G. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 30 maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego p o s t a n a w i a: odrzucić skargę

Uzasadnienie

J.G. złożył skargę na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 30 maja 2019 r. w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Zarządzeniem z dnia 14 sierpnia 2019 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu w kwocie 100 zł z pouczeniem, że nieuczynienie zadość wezwaniu w terminie 7 dni od doręczenia odpisu zarządzenia skutkować będzie odrzuceniem skargi.

Wnioskiem z dnia 5 września 2019 r. skarżący zwrócił się o przyznanie prawa pomocy.

Zarządzeniem z dnia 15 października 2019 r. wydanym w sprawie o sygn. akt I SPP/Gd 331/19 starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku pozostawił wniosek o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania. Powyższe zarządzenie zostało utrzymane w mocy postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 27 listopada 2019 r.

Wobec powyższego, zarządzeniem z dnia 2 grudnia 2019 r. skarżący został wezwany do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 14 sierpnia 2019 r. do uiszczenia wpisu w kwocie 100 zł z pouczeniem, że nieuczynienie zadość wezwaniu w terminie 7 dni od doręczenia odpisu zarządzenia skutkować będzie odrzuceniem skargi.

Przesyłka zawierająca zarządzenie została doręczona w dniu 10 grudnia 2019 r. (k. 22). Zakreślony termin do uiszczenia wpisu upłynął bezskutecznie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325) – dalej w skrócie p.p.s.a.), skarga, od której pomimo wezwania, nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez Sąd.

W niniejszej sprawie skarżący został wezwany do uiszczenia należnego wpisu i pouczony o skutkach nie zastosowania się do tego wezwania. Przesyłka zawierająca zarządzenie z dnia 2 grudnia 2019 r. została doręczona w dniu 10 grudnia 2019 r. (vide zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki k. 22). Tym samym termin do uiszczenia należnego w sprawie wpisu od skargi upływał w dniu 17 grudnia 2019 r. Wpis taki nie został uiszczony, a zatem zakreślony termin upłynął bezskutecznie.

Należy przy tym dodać, że skarżącemu nie przyznano prawa pomocy poprzez zwolnienie z obowiązku uiszczania kosztów sądowych, a zarządzenie referendarza sądowego w tym przedmiocie stało się prawomocne wobec utrzymania go w mocy postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 27 listopada 2019 r.

Mając na uwadze ww. stan faktyczny i prawny, Sąd na mocy art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 2 listopada 2020 r., dokument z 27 lipca 2020 r., dokument z 15 kwietnia 2020 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.