Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 października 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę W.M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] 2017 r.
W skardze kasacyjnej strona działająca przez profesjonalnego pełnomocnika zaskarżyła powyższy wyrok.
Zarządzeniem z dnia 10 stycznia 2019 r. Z-ca Przewodniczącego Wydziału wezwał pełnomocnika skarżącej do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 100,- zł w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.
W odpowiedzi na wezwanie skarżąca wniosła o przyznanie jej prawa pomocy.
Postanowieniem z dnia 3 czerwca 2019 r. referendarz sądowy odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy. Rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 sierpnia 2019 r.
W związku z prawomocnym rozstrzygnięciem wniosku o przyznanie prawa pomocy zarządzeniem Z-cy Przewodniczącego Wydziału z dnia 10 lipca 2019 r. wezwano skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 10 stycznia 2019 r. wzywającego stronę do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej, z jednoczesnym pouczeniem, że nieuzupełnienie powyższego braku fiskalnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania spowoduje odrzucenie skargi kasacyjnej.
Powyższe wezwanie pełnomocnik skarżącej otrzymał w dniu 29 lipca 2019 r.
Z notatki urzędowej z dnia 13 września 2019 r. wynika, że strona nie uiściła należnego wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 220 § 1 zd. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.), dalej jako "p.p.s.a.", sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata (...). Zgodnie § 3 ww. artykułu skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie pełnomocnik skarżącej odebrał wezwanie w dniu 29 lipca 2019 r., z jednoczesnym pouczeniem o konsekwencjach prawnych niedokonania tej czynności, termin do uregulowania należnego wpisu, bezskuteczne upłynął z końcem 5 sierpnia 2019 r. Brak uiszczenia wpisu został ustalony przez sąd na podstawie rejestru dochodów budżetowych i kwitariusza, które nie wykazały, aby we wskazanym wyżej terminie strona uiściła należny od skargi wpis. W sprawie ustalono również, że skarżąca nie została zwolniona od kosztów sądowych.
Zatem w świetle wyżej cytowanego przepisu skargę kasacyjną należało odrzucić.
Z uwagi na powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. odrzucił skargę kasacyjną.