Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę M. S. (dalej jako "Skarżąca"), reprezentowanej przez pełnomocnika – doradcę podatkowego, złożoną na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 grudnia 2022 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania interpretacji indywidualnej.
Pismem z dnia 5 czerwca 2023 r. (data nadania, k. 73 akt sądowych) pełnomocnik Skarżącej wniósł zażalenie na ww. postanowienie.
Stronie skarżącej przesłano odpis zarządzenia Zastępcy Przewodniczącego Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 14 czerwca 2023 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100,00 zł, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu tego zarządzenia pod rygorem odrzucenia zażalenia.
Przesyłka zawierająca powyższe zarządzenie została skutecznie doręczona pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 21 czerwca 2023 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru, k. 76 akt sądowych).
Pełnomocnik Skarżącej odpowiedział na ww. zarządzenie pismem z dnia 26 czerwca 2023 r. (data nadania, k. 80 akt sądowych), załączając do niego dwa potwierdzenia dokonania wpisu sądowego z dnia 15 grudnia 2022 r. W zakreślonym terminie ani Skarżąca, ani jej pełnomocnik nie uiścili jednak wpisu sądowego od zażalenia (notatka urzędowa z dnia 6 lipca 2023 r., k. 83 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm., dalej jako "p.p.s.a.") zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Zgodnie z art. 194 § 3 p.p.s.a. zażalenie, oprócz dodatkowych warunków, powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym. Takie wymagania przewidziane zostały w Rozdziale 1 Działu III ww. ustawy. Zgodnie natomiast z art. 220 § 1 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jak z kolei stanowi art. 220 § 3 p.p.s.a., zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Jak wynika z akt sprawy, przesyłka zawierająca zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia została skutecznie doręczona pełnomocnikowi Skarżącej – odebrana przez upoważnionego pracownika – w dniu 21 czerwca 2023 r.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że siedmiodniowy termin na uiszczenie wpisu sądowego od zażalenia upływał w dniu 28 czerwca 2023 r.
W wyznaczonym terminie strona skarżąca nie uiściła jednak wpisu od zażalenia.
Należy zauważyć, że wraz z pismem z dnia 26 czerwca 2023 r., stanowiącym odpowiedź na zarządzenie z dnia 14 czerwca 2023 r., strona przedłożyła dwa egzemplarze potwierdzenia wykonania przelewu, które jednak dotyczą uiszczenia – w dniu 15 grudnia 2022 r. – kwoty 100 zł tytułem wpisu od skargi, a nie wpisu od zażalenia. Jak natomiast wynika z notatki urzędowej sporządzonej przez Oddział Finansowo-Budżetowy WSA w Gdańsku w dniu 6 lipca 2023 r., w okresie od dnia 23 maja 2023 r. (data wydania zaskarżonego postanowienia) do dnia 5 lipca 2023 r. ani Skarżąca, ani jej pełnomocnik nie uiścili wpłaty w wysokości 100,00 zł (k. 83 akt sądowych).
Skoro termin do uiszczenia wpisu upłynął dla strony skarżącej bezskutecznie z dniem 28 czerwca 2023 r., to tym samym ziściły się przesłanki do odrzucenia wniesionego w niniejszej sprawie zażalenia.
Mając na uwadze powyższe, w związku z nieuiszczeniem przez stronę skarżącą wpisu sądowego do zażalenia w wyznaczonym terminie, Sąd na mocy art. 220 § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.