Uzasadnienie
Decyzją z dnia 28 czerwca 2018 r., doręczoną stronie w dniu 16 lipca 2018 r., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej w skrócie zwany Dyrektorem) utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji wydane wobec J.Z. w przedmiocie określenia podatnikowi zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2012 rok.
J.Z., reprezentowany przez pełnomocnika będącego doradcą podatkowym, w dniu 16 września 2019 r. złożył za pośrednictwem Dyrektora skargę na decyzję tego organu z dnia 28 czerwca 2018 roku wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Postanowieniem z dnia 28 listopada 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił stronie przywrócenia terminu do wniesienia skargi (k. 31). Na przedmiotowe rozstrzygnięcie pismem z dnia 10 grudnia 2019 r. (k.
- 41) strona złożyła zażalenie.
Postanowieniem z dnia 28 stycznia 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił zażalenie strony na postanowienie z dnia 28 listopada 2019 r. (k. 56). Rozstrzygnięcie to zostało zaskarżone zażaleniem z dnia 12 lutego 2020 r. (k.
- 65) złożonym przez uczestniczkę postępowania B.Z. (k.
- 65) oraz zażaleniem J.Z. z dnia 21 lutego 2020 r. (k. 71).
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniami z dnia 14 stycznia 2022 r., wydanymi w sprawach o sygn. akt II FZ 164/21 i II FZ 165/21 oddalił zażalenia strony i uczestniczki postępowania.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Stosownie do art. 53 § 1 w zw. z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) – dalej zwana p.p.s.a., skargę wnosi się do sądu administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi, w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a. Z kolei zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.).
W niniejszej sprawie zaskarżona decyzja Dyrektora została doręczona stronie w dniu 16 lipca 2018 r., a w związku z tym termin do wniesienia skargi do sądu administracyjnego upływał w dniu 15 sierpnia 2018 roku. Skoro skarżący reprezentowany przez pełnomocnika nadał przesyłkę zawierającą skargę w dniu 16 września 2019 r. to uczynił to z uchybieniem trzydziestodniowego terminu do jej wniesienia.
Jednocześnie należy wskazać, że stronie odmówiono przywrócenia terminu do wniesienia skargi, a postanowienie Sądu w tym przedmiocie stało się prawomocne wobec oddalenia przez Naczelny Sąd Administracyjny zażaleń uczestniczki postępowania i strony, na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 stycznia 2020 r. o odrzuceniu zażalenia na postanowienie tego Sądu o odmowie przywrócenia terminu (postanowienie z dnia 28 listopada 2019 r.).
Wobec powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.