Uzasadnienie
M. K., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie odmowy prawa do zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek należnych za maj 2020 r. W treści skargi pełnomocnik skarżącego zawarł wniosek o zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa prawnego według norm przepisanych.
Wyrokiem z dnia 30 czerwca 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 293/21, wydanym na posiedzeniu niejawnym, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zaskarżoną decyzję. Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi skarżącego w dniu 6 sierpnia 2021 r.
W piśmie z dnia 7 kwietnia 2022 r. pełnomocnik skarżącego zawarł wniosek o uzupełnienie wyroku przez orzeczenie o kosztach postępowania.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 157 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz. 329 ze zm.) zwanej dalej w skrócie "p.p.s.a.", strona może w ciągu czternastu dni od doręczenia wyroku z urzędu - a gdy wyroku nie doręcza się stronie od dnia ogłoszenia - zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, jeżeli sąd nie orzekł o całości skargi albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu. Wniosek o uzupełnienie wyroku co do zwrotu kosztów sąd może rozpoznać na posiedzeniu niejawnym. Orzeczenie uzupełniające wyrok zapada w formie wyroku, chyba że uzupełnienie dotyczy wyłącznie kosztów. Wniosek o uzupełnienie wyroku zgłoszony po upływie wskazanego ustawą terminu, podlega odrzuceniu, przy czym sąd może wydać postanowienie w tym przedmiocie na posiedzeniu niejawnym, co wynika z art. 157 § 1a p.p.s.a.
W rozpoznawanej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 30 czerwca 2021 r. uchylił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyrok zapadł po rozpoznaniu sprawy w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym. Odpis sentencji wyroku wraz z uzasadnieniem, zgodnie z art. 142 § 1 p.p.s.a., doręczono obu stronom.
Z akt sądowych wynika, że pełnomocnik skarżącego odebrał odpis wyroku wraz z uzasadnieniem w dniu 6 sierpnia 2021 r. (k. 47). Dlatego też czternastodniowy termin do zgłoszenia wniosku o uzupełnienie wyroku należy liczyć od tej daty. Ostatnim dniem na złożenie wniosku o uzupełnienie wyroku był zatem 20 sierpnia 2021 r.
Tym samym należy uznać, że wniesiony dopiero w dniu 12 kwietnia 2022 r. (data stempla pocztowego) wniosek pełnomocnika skarżącego o uzupełnienie wyroku – jako spóźniony – podlegał odrzuceniu.
Z uwagi na powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, działając na podstawie art. 157 § 1a p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.