Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 25 października 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 303/22

Metryka

Sąd
Dnia 25 października 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia WSA Irena Wesołowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 25 października 2022 roku na posiedzeniu niejawnym zażalenia L. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 września 2022 r. o odmowie przywrócenia terminu
Sprawa
w sprawie ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 22 grudnia 2021 r. nr 2201-IOR.4002.9.2021 w przedmiocie odmowy zarejestrowania jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług p o s t a n a w i a: odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 23 września 2022 r. (k.

  1. 68) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił L. Sp. z o.o. z siedzibą w G. (dalej w skrócie zwana Spółką) przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

Odpis postanowienia został doręczony stronie w dniu 6 października 2022 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki k. 76)

Na przedmiotowe rozstrzygnięcie strona złożyła zażalenie, nadając je przesyłką poleconą w dniu 14 października 2022 r. (koperta k. 84).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Zgodnie z art. 194 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.) – dalej w skrócie zwana p.p.s.a., zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie, a ponadto na postanowienia enumeratywnie wymienione w treści przywołanego przepisu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 194 § 2 p.p.s.a.). Natomiast z mocy art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Jak wynika z akt sprawy, przesyłka zawierająca postanowienie z dnia 23 września 2022 r. została doręczona stronie w dniu 6 października 2022 r. (vide zwrotne poświadczenie odbioru przesyłki – k. 76). Tym samym, siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia upływał w dniu 13 października 2022 r. W związku z tym, że zażalenie zostało nadane przesyłką poleconą w dniu 14 października 2022 r. (k. 84), należało uznać, że wniesienie zażalenia nastąpiło z uchybieniem przepisanego terminu.

Mając powyższe na względzie, Sąd na mocy art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. postanowił o odrzuceniu zażalenia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 23 września 2022 r., dokument z 1 sierpnia 2022 r., dokument z 5 lipca 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.