Uzasadnienie
Wyrokiem wydanym na rozprawie w dniu 24 października 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę S. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 18 stycznia 2023 r.
Pismem z dnia 26 października 2023 r., nadanym w urzędzie pocztowym w dniu 8 listopada 2023 r., Skarżący wniósł o sporządzenie uzasadnienia powyższego wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Stosownie do przepisu art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j:. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.) - dalej jako "p.p.s.a.", w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym (art. 141 § 3 p.p.s.a.). Zgodnie z art. 85 p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
W niniejszej sprawie wyrok oddalający skargę został ogłoszony w dniu 24 października 2023 r. wobec czego termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia upływał w dniu 31 października 2023 r.
Z dołączonego do akt sprawy wydruku ze strony internetowej P. S.A. dotyczącego śledzenia przesyłek wynika, że Skarżący wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku nadał w dniu 8 listopada 2023 r. Tym samym należało uznać, że wniosek ten został złożony z uchybieniem ustawowego terminu do jego wniesienia.
Uwzględniając powyższą argumentację, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku na podstawie art. 141 § 3 p.p.s.a. odmówił sporządzenia uzasadnienia wyroku.