Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 listopada 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę K.K. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 29 stycznia 2018 roku, w przedmiocie odmowy uwzględnienia wniosku o sprostowanie podstawy prawnej.
Od powyższego wyroku K.K. wniósł skargę kasacyjną.
Zarządzeniem z dnia 7 marca 2019 r. (k.
- 88) pełnomocnik skarżącego został wezwany do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem jej odrzucenia.
W odpowiedzi na zarządzenie strona zwróciła się o przyznanie prawa pomocy obejmujące zwolnienie od kosztów sądowych.
Zarządzeniem z dnia 28 maja 2019 r., sygn. akt I SPP/Gd 132/19 starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wniosek skarżącego o przyznanie prawa pomocy pozostawił bez rozpoznania. Od przedmiotowego zarządzenia skarżący złożył sprzeciw.
Postanowieniem z dnia 27 czerwca 2019 r. wydanym w sprawie o sygn. akt I SPP/Gd 132/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku utrzymał w mocy zaskarżone zarządzenie referendarza.
Wobec powyższego, zarządzeniem z dnia 8 lipca 2019 r. pełnomocnik skarżącego został wezwany do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 7 marca 2019 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł z pouczeniem, że nieuczynienie zadość wezwaniu w terminie 7 dni od doręczenia odpisu zarządzenia skutkować będzie jej odrzuceniem.
Przesyłka zawierająca zarządzenie została doręczona pełnomocnikowi strony w dniu 25 lipca 2019 r. Zakreślony termin do uiszczenia wpisu upłynął bezskutecznie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r. poz. 1302) – zwanej w dalszej części "p.p.s.a.", Od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 58 § 1 pkt 2-4, art. 161 § 1 oraz art. 220 § 3, przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Z kolei art. 220 § 1 p.p.s.a. stanowi, że Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Zgodnie natomiast z § 3 cytowanego przepisu skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.).
Jak wynika z akt sprawy zarządzenie wzywające do uiszczenia wpisu, zostało doręczone pełnomocnikowi strony w dniu 25 lipca 2019 r. (vide: zwrotne poświadczenie odbioru - k. 94). W związku z powyższym, termin do dokonania wpłaty upływał w dniu 1 sierpnia 2019 r. Zakreślony termin upłynął bezskutecznie, albowiem skarżący nie uiścił należnego wpisu od skargi kasacyjnej.
Należy przy tym dodać, że skarżącemu nie przyznano prawa pomocy poprzez zwolnienie z obowiązku uiszczania kosztów sądowych, a zarządzenie starszego referendarza sądowego w tym przedmiocie zostało utrzymane w mocy postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 27 czerwca 2019 r.
Biorąc pod uwagę treść powyższych przepisów oraz fakt, iż skarżący pomimo wezwania nie uiścił wpisu sądowego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. postanowił jak w sentencji.