Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 lipca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę K.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] 2018 r. w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.
Wyrok z uzasadnieniem został doręczony ustanowionemu w sprawie pełnomocnikowi w dniu 14 września 2018 r.
Postanowieniem z dnia 5 listopada 2018 r. referendarz sądowy stwierdził, że ww. orzeczenie jest prawomocne od dnia 16 października 2018 r.
W dniu 15 lutego 2019 r. (data stempla pocztowego) skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do złożenia skargi kasacyjnej.
Postanowieniem z dnia 19 marca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił stronie przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.
Na powyższe postanowienie strona złożyła zażalenie.
Postanowieniem wydanym w dniu 8 lipca 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił zażalenie strony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu.
Stosownie do art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.), dalej jako "p.p.s.a.", skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Zgodnie z art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W rozpatrywanej sprawie wyrok doręczono pełnomocnikowi strony dnia 14 września 2018 r., zatem trzydziestodniowy termin do złożenia skargi kasacyjnej upłynął z dniem 15 października 2018 r. Skargę kasacyjną złożono dnia 15 lutego 2019 r., tj. z przekroczeniem terminu. Natomiast wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej nie został przez Sąd uwzględniony.
Wobec powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę kasacyjną stosownie do art. 178 w zw. z art. 177 § 1 p.p.s.a.