Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 14 listopada 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 453/23

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia WSA Marek Kraus przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 14 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku S. L. o sporządzenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 października 2023 r. sygn. akt I SA/Gd 453/23
Sprawa
w sprawie ze skargi S. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 28 lutego 2023 r. nr 2201-IOV-1[1].4103.189-198.2022/10/07, 2201-IOV-1.4103.198-207.2022/10/07 w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od marca do grudnia 2020 r.

Sentencja

postanawia:

  1. odmówić sporządzenia uzasadniania wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 października 2023 r. sygn. akt I SA/Gd 453/23.

Uzasadnienie

Wyrokiem wydanym na rozprawie w dniu 24 października 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę S. L. (dalej jako "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 28 lutego 2023 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od marca do grudnia 2020 r.

Pismem z dnia 26 października 2023 r. (nadanym w Urzędzie Pocztowym dniu 8 listopada 2023 r.) Skarżący wniósł o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Stosownie do przepisu art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.), dalej jako "p.p.s.a.", w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym (art. 141 § 3 p.p.s.a.).

W przedmiotowej sprawie wyrok oddalający skargę został wydany na rozprawie w dniu 24 października 2023 r., w związku z czym siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upływał w dniu 31 października 2023 r.

Należy przy tym podkreślić, że z protokołu rozprawy wynika, że po ogłoszeniu wyroku, przewodniczący pouczył Skarżącego, jako stronę działającą bez adwokata lub radcy prawnego, o sposobie i terminie wniesienia skargi kasacyjnej, w tym o tym, że uzasadnienie pisemne ogłoszonego wyroku zostanie doręczone na wniosek zgłoszony przez stronę w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku.

Tymczasem Skarżący złożył ww. wniosek w dniu 8 listopada 2023 r. (o czym świadczy wydruk śledzenia przesyłek ze strony emonitoring.poczta-polska.pl), a więc po upływie ustawowego terminu do jego wniesienia. Tym samym Skarżący uchybił terminowi do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że wniosek Skarżącego o sporządzenie uzasadnienia wyroku oddalającego skargę nie mógł wywołać zamierzonego skutku prawnego, bowiem zgodnie z art. 85 p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku oddalającego skargę jest terminem ustawowym. Niezachowanie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku stanowi podstawę do odmowy jego sporządzenia (por. Tarno J.P., Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Komentarz, Warszawa 2004, s. 208).

Mając powyższe na względzie, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał wniosek Skarżącego o sporządzenie uzasadnienia wyroku za spóźniony i w konsekwencji na podstawie art. 141 § 2 i § 3 p.p.s.a. odmówił sporządzenia uzasadnienia wyroku.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 24 października 2023 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.