Uzasadnienie
Zarządzeniem z dnia 23 kwietnia 2021 r. Przewodniczący Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wezwał H. M.-H. (dalej: "Skarżąca") do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100 zł od skargi na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 18 lutego 2021 r. w przedmiocie skargi na czynność egzekucyjną.
Przesyłka zawierająca odpis ww. zarządzenia została doręczona Skarżącej w dniu 4 maja 2021 r.
W dniu 12 maja 2021 r. Skarżąca nadała w urzędzie pocztowym zażalenie na zarządzenie z dnia 23 kwietnia 2021 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zgodnie z art. 194 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.) - dalej: "P.p.s.a.", zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie, a ponadto na postanowienia, których przedmiotem są czynności wymienione w tym przepisie (§ 1). Zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia (§ 2).
Przepisy Działu IV ("Środki odwoławcze") stosuje się odpowiednio do zażaleń na zarządzenia przewodniczącego, jeżeli ustawa przewiduje wniesienie zażalenia (art. 198 P.p.s.a.).
Jak wynika z akt sprawy, zarządzenie Przewodniczącego Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 kwietnia 2021 r. zostało doręczone Skarżącej w dniu 4 maja 2021 r., a zatem ustawowy termin do wniesienia zażalenia na to zarządzenie upływał w dniu 11 maja 2021 r. W związku z tym uznać należało, że składając w dniu 12 maja 2021 r. w urzędzie pocztowym pismo zawierające zażalenie, Skarżąca uczyniła to po upływie ustawowego terminu.
Zgodnie z art. 178 P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W myśl art. 197 § 2 P.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2.
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a., postanowił jak w sentencji.