Uzasadnienie
W dniu 28 lutego 2022 r. Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał postanowienie dotyczące zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego w administracji. Wskazane postanowienie doręczono H. B. w dniu 3 marca 2022 r. wraz z pouczeniem o trybie i terminie jego zaskarżenia.
Skarżący w dniu 12 kwietnia 2022 r. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności.
W odpowiedzi na skargę organ wniósł o oddalenie skargi.
Postanowieniem z dnia 13 czerwca 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił Skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm., dalej jako "p.p.s.a."), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Z kolei przepis art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. stanowi, że sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.).
W rozpatrywanej sprawie zaskarżone postanowienie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 3 marca 2022 r. a ostatni dzień wyznaczonego trzydziestodniowego terminu przypadł na sobotę, tj. 2 kwietnia 2022 r.
Stosownie do art. 83 § 2 p.p.s.a., jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Z uwagi na powyższe w niniejszej sprawie należało przyjąć, że termin do złożenia skargi upływał w dniu 4 kwietnia 2022 r. Tymczasem Skarżący złożył skargę po upływie tego terminu, tj. w dniu 12 kwietnia 2022 r. Z kolei wniosek Strony o przywrócenie terminu nie został przez Sąd uwzględniony.
Z tego względu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. odrzucił skargę.
O zwrocie uiszczonego wpisu od skargi orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. zgodnie, z którym Sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego do dnia rozpoczęcia rozprawy.