Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 17 sierpnia 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 553/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia NSA Sławomir Kozik przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 17 sierpnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi H. B. na postanowienie Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 lutego 2022 r., nr WOP.7722.14.2022.KK w przedmiocie zarzutów dotyczących postepowania egzekucyjnego

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę,
  2. 2. zwrócić stronie skarżącej z kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku kwotę 100,- zł (słownie: sto złotych) tytułem uiszczonego wpisu od skargi.

Uzasadnienie

W dniu 28 lutego 2022 r. Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał postanowienie dotyczące zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego w administracji. Wskazane postanowienie doręczono H. B. w dniu 3 marca 2022 r. wraz z pouczeniem o trybie i terminie jego zaskarżenia.

Skarżący w dniu 12 kwietnia 2022 r. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o oddalenie skargi.

Postanowieniem z dnia 13 czerwca 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił Skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Skarga podlega odrzuceniu.

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm., dalej jako "p.p.s.a."), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Z kolei przepis art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. stanowi, że sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.).

W rozpatrywanej sprawie zaskarżone postanowienie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 3 marca 2022 r. a ostatni dzień wyznaczonego trzydziestodniowego terminu przypadł na sobotę, tj. 2 kwietnia 2022 r.

Stosownie do art. 83 § 2 p.p.s.a., jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Z uwagi na powyższe w niniejszej sprawie należało przyjąć, że termin do złożenia skargi upływał w dniu 4 kwietnia 2022 r. Tymczasem Skarżący złożył skargę po upływie tego terminu, tj. w dniu 12 kwietnia 2022 r. Z kolei wniosek Strony o przywrócenie terminu nie został przez Sąd uwzględniony.

Z tego względu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. odrzucił skargę.

O zwrocie uiszczonego wpisu od skargi orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. zgodnie, z którym Sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego do dnia rozpoczęcia rozprawy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 13 czerwca 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.