Uzasadnienie
S. sp. z o.o. z siedzibą w G. (dalej: "Spółka" lub "Skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 17 lipca 2026 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosków o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego.
Wyrokiem z 15 września 2026 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 621/26, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Strony.
W przewidzianym do tego terminie Spółka złożyła wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku z 15 września 2026 r.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 24 września 2026 r. wezwano Skarżącą do usunięcia braków formalnych wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku poprzez podpisanie lub nadesłanie podpisanego wniosku w terminie 7 dni, pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania.
Wezwanie zostało skutecznie doręczone Spółce w dniu 7 października 2026 r. Strona w piśmie z dnia 15 października 2026 r. (data stempla pocztowego) przedłożyła podpisany wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zgodnie z art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2026 r. poz. 143 ze zm.; dalej jako: "p.p.s.a."), w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku.
W myśl art. 142 § 2 p.p.s.a. sąd doręcza w takim przypadku odpis wyroku wraz z uzasadnieniem wyłącznie stronie, która złożyła taki wniosek. Z treści art. 141 § 2 p.p.s.a. jednoznacznie zatem wynika, iż warunkiem sporządzenia przez sąd administracyjny uzasadnienia wyroku oddalającego skargę jest złożenie przez stronę stosownego wniosku. Skuteczność tego wniosku zależna jest jednak od dochowania przez wnioskodawcę siedmiodniowego terminu, biegnącego od dnia ogłoszenia wyroku oddalającego skargę, a w przypadku wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym – od dnia doręczenia sentencji. Późniejsze natomiast złożenie takiego wniosku oznacza, że strona dokonała tej czynności z naruszeniem ustawowego terminu i skutkuje wydaniem przez sąd przewidzianego w art. 141 § 3 p.p.s.a. postanowienia o odmowie sporządzenia uzasadnienia wyroku.
W świetle art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a. każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Jeżeli natomiast pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 49 § 1 p.p.s.a.). W myśl zaś art. 49 § 2 p.p.s.a powołanej ustawy, jeżeli strona nie uzupełniła lub nie poprawiła pisma w terminie, przewodniczący zarządza pozostawienie pisma bez rozpoznania. Na zarządzenie przysługuje zażalenie.
W rozpatrywanej sprawie wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku został wniesiony w ustawowym terminie, lecz zawierał brak formalny w postaci braku podpisu pisma.
W związku z powyższym, Skarżąca została wezwana do uzupełnienia braku formalnego wniosku. Wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącej w dniu 7 października 2026 r. (zwrotne potwierdzenia odbioru k. 90 akt sądowych). W związku z tym, termin na uzupełnienie braku formalnego upływał 14 października 2026 r. Spółka złożyła podpisany wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku w dniu 15 października 2026 r., a więc z uchybieniem terminu.
Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 49 § 2 p.p.s.a., zarządzono o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.