Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 31 października 2007 r., sygn. akt I SA/Gd 670/07

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia NSA Zbigniew Romała przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 31 października 2007 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku Ł. W. o przywrócenie terminu do złożenia formularza PPF
Sprawa
w sprawie ze skargi na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w z dnia 19 kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o rozłożenie na raty zaległości z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych za lata: 2000, 2002, 2003 i 2004. postanawia odrzucić wniosek.

Uzasadnienie

W dniu 27 czerwca 2007 r. organ administracji przesłał do tutejszego Sądu skargę Ł.W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku skarżącego o rozłożenie na raty zaległości z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych za lata: 2000, 2002, 2003 i 2004.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 28 czerwca 2007 r., doręczonym w dniu 9 lipca 2007 r., wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi.

Wnioskiem z dnia 16 lipca 2007 r. skarżący zwrócił się do tutejszego Sądu z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy przez zwolnienie z wpisu sądowego.

W dniu 28 sierpnia 2007 r. doręczono skarżącemu urzędowy formularz PPF wraz z wezwaniem do jego wypełnienia i odesłania do Sądu w terminie 7 dni, pod rygorem pozostawienia wniosku o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania.

Z uwagi na to, że zakreślony skarżącemu termin upłynął bezskutecznie z dniem 4 września 2007 r., zarządzeniem z dnia 13 września 2007 r. sygn. akt I SA/Gd referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku pozostawił wniosek skarżącego Ł. W. o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania.

W dniu 10 września 2007 r. Ł.W. wystąpił do tutejszego Sądu z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia formularza PPF, informując, że jego żona jest w ostatnim miesiącu ciąży i ma w związku z tym poważne komplikacje. Z tego powodu zapomniał przesłać formularz PPF do Sądu.

W związku z powyższym pismem z dnia 20 września 2007 r., doręczonym w dniu 25 września 2007 r., wezwano skarżącego do nadesłania wypełnionego formularza PPF, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia wniosku o przywrócenie terminu.

Pomimo upływu terminu skarżący Ł.W. nie nadesłał do tutejszego Sądu wypełnionego formularza PPF.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – zwanej w dalszej części "P.p.s.a.", jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

Z kolei przepis art. 87 P.p.s.a. stanowi, że pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu (§ 1). W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (§ 2). Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (§ 4).

Spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym. Na postanowienie przysługuje zażalenie (art. 88 P.p.s.a.).

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że dla przywrócenia terminu konieczne jest, aby wskazane wyżej przesłanki zostały spełnione łącznie, w przeciwnym razie wniosek podlega oddaleniu bądź też – w przypadku wniosku spóźnionego lub z mocy ustawy niedopuszczalnego – odrzuceniu przez Sąd.

Biorąc pod uwagę, że skarżący Ł.W. pomimo wezwania nie uzupełnił braków formalnych wniosku o przywrócenie terminu do złożenia formularza PPF, wniosek ten – jako niedopuszczalny – na podstawie art. 88 P.p.s.a. należało odrzucić.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 29 stycznia 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.