Uzasadnienie
L.K. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 10 marca 2021 r., w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zgłoszonego sprzeciwu.
W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie z uwagi na wniesienie skargi z uchybieniem ustawowego terminu.
Pismem z dnia 21 czerwca 2021 r. skarżąca wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Postanowieniem z dnia 26 lipca 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił stronie przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Żadna ze stron nie wniosła zażalenia na powyższe postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Stosownie do art. 53 § 1 w zw. z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r. poz. 2325) – dalej w skrócie p.p.s.a., skargę wnosi się do sądu administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność jest przedmiotem skargi, w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Z kolei zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 wskazanej ustawy sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.).
Jak wynika z akt sprawy, zaskarżone postanowienie zostało doręczone stronie skarżącej w dniu 25 marca 2021 r., a zatem termin do wniesienia skargi na to rozstrzygnięcie upływał w dniu 26 kwietnia 2021 r. W przedmiotowej sprawie termin ten nie został dochowany, bowiem skarga wniesiona została w dniu 28 kwietnia 2021r., co skutkuje jej odrzuceniem na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. Wprawdzie strona wniosła o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności, niemniej jednak wniosek ten nie został uwzględniony, co oznacza, że czynność ta, jako dokonana po upływie terminu, jest bezskuteczna w myśl art. 85 p.p.s.a.
Mając powyższe na względzie Sąd, na mocy art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. odrzucił skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.