Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 20 marca 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 861/22

Metryka

Sąd
Dnia 20 marca 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 20 marca 2023 roku na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej S. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w G.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 30 listopada 2022 r. sygn. akt I SA/Gd 861/22
Sprawa
w sprawie ze skargi S. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w G. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 6 czerwca 2022 r. nr 2201-IEW.4253.49.2022.KP w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania decyzji

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 listopada 2022 r. sygn. akt I SA/Gd 861/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę S. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w G. (dalej "Skarżąca") na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 6 czerwca 2022 r. w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania decyzji.

Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 13 stycznia 2023 r. (k. 57 akt sądowych)

Pismem z dnia 8 lutego 2023 r. (data stempla pocztowego 13 lutego 2023 r.) Skarżąca, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku.

W wykonaniu zarządzenia Zastępcy Przewodniczącego Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 lutego 2023 r. pełnomocnik Skarżącej został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł, na wskazany rachunek bankowy Sądu bądź w kasie Sądu, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.

Powyższa przesyłka została odebrana przez pełnomocnika Skarżącej w dniu 27 lutego 2023 r. (k. 68 akt sądowych).

Pismem z dnia 28 lutego 2023 r. (data stempla pocztowego) pełnomocnik Skarżącej przekazał dowód dokonania wpisu. Na potwierdzeniu transakcji wskazano jako adresata Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w tytule transakcji wskazano "wpis do skargi I SA/Gd 861/22 zlec. 05.246.290", jednakże podany numer rachunku bankowego nie odpowiadał numerowi wskazanemu w wezwaniu.

W dniu 8 marca 2023 r. na rachunek bankowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wpłynęła kwota 100 zł tytułem wpisu do skargi w sprawie I SA/Gd 861/22 zlec. 05.256.784.

Pismem z dnia 8 marca 2023 r. pełnomocnik Skarżącej złożył wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej od wyroku WSA w Gdańsku z dnia 30 listopada 2022 r. sygn. akt I SA/Gd 861/22.

Postanowieniem z dnia 20 marca 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Skargę kasacyjną Skarżącej należało odrzucić.

Stosownie do art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259, dalej "p.p.s.a."), od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 58 § 1 pkt 2-4, art. 161 § 1 oraz art. 220 § 3, przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 p.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym skargi kasacyjnej, pobiera się wpis stosunkowy lub stały. W myśl art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata, w tym opłata, o której mowa w art. 235a.

W sytuacji, gdy od skargi kasacyjnej nie został uiszczony wpis sądowy, strona wnosząca ten środek zaskarżenia powinna na wezwanie sądu w terminie siedmiu dni uiścić wskazaną kwotę. Zaniedbanie tego obowiązku skutkuje odrzuceniem skargi kasacyjnej, o czym stanowi art. 220 § 3 p.p.s.a.

Stosownie do art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W rozpoznawanej sprawie pełnomocnik Skarżącej został skutecznie wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Odpis w/w zarządzenia doręczono pełnomocnikowi dnia 27 lutego 2023 r., zatem termin do uiszczenia należnego wpisu upływał z dniem 6 marca 2023 r. W wyznaczonym terminie wpis sądowy nie został uiszczony, bowiem kwota 100 zł tytułem wpisu do skargi kasacyjnej w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 861/22 została uiszczona przez pełnomocnika Skarżącej dopiero w dniu 8 marca 2023 r., a zatem 2 dni po upływie przedmiotowego terminu.

Wskazać należy w tym miejscu, iż postanowieniem z dnia 20 marca 2023 r. sygn. akt I SA/Gd 861/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej.

Wobec powyższego Sąd na podstawie art. 220 § 3 oraz art. 178 p.p.s.a. postanowił, jak sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 20 marca 2023 r., dokument z 30 listopada 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.