Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 marca 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę J. G. (dalej "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 31 lipca 2023 r., w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego.
Od powyższego wyroku Skarżący, reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł skargę kasacyjną.
Zarządzeniem z dnia 22 maja 2024 r. pełnomocnik Skarżącego został wezwany do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem jej odrzucenia. Przesyłka zawierająca odpis zarządzenia została doręczona w dniu 27 maja 2024 r. Wpis od skargi kasacyjnej nie został uiszczony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r. poz. 1634) – zwanej w dalszej części "p.p.s.a.", Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Zgodnie natomiast z § 3 cytowanego przepisu skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.).
Jak wynika z akt sprawy zarządzenie wzywające do uiszczenia wpisu zostało prawidłowo przesłane na wskazany adres do doręczeń pełnomocnika i odebrane w dniu 27 maja 2024 r. (vide: urzędowe poświadczenie doręczenia k. 60). W związku z powyższym, termin do dokonania wpłaty upływał w dniu 3 czerwca 2024 r. Zakreślony termin upłynął bezskutecznie, albowiem Skarżący nie uiścił należnego wpisu od skargi kasacyjnej.
Jak wynika z notatki urzędowej sporządzonej przez Oddział Finansowo-Budżetowy WSA w Gdańsku, w dniach od 5 marca 2024 r. do 12 czerwca 2024 r. została zaksięgowana wyłącznie jedna wpłata w wysokości 100 zł. Wpłata ta została uiszczona w dniu 19 marca 2024 r. tytułem opłaty kancelaryjnej od wniosku o uzasadnienie wyroku.
Biorąc pod uwagę treść powyższych przepisów oraz fakt, iż Skarżący pomimo wezwania nie uiścił wpisu sądowego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej.