Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp.z 14 marca 2023 r., sygn. akt I SA/Go 117/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim
Skład
Sędzia WSA Jacek Niedzielski przewodniczący
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 marca 2023 r. zażalenia A.O. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 15 marca 2022 r. o przywróceniu terminu do wniesienia zażalenia
Sprawa
w sprawie ze skargi S.C. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie udzielenia przybicia na rzecz licytanta

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Skarżący S.C. wniósł do tut. sądu skargę na wskazane w sentencji postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] lipca 2021 r. w przedmiocie udzielenia przybicia na rzecz licytanta.

W postępowaniu bierze także udział A.O. (dalej jako uczestnik), jako uczestnik postępowania.

Postanowieniem z 15 marca 2022 r. sygn. akt I SA/Go 117/22 sąd przywrócił S.C. termin do złożenia zażalenia na postanowienie z 29 listopada 2021 r. sygn. akt I SA/Go 384/21.

Postanowienie z 15 marca 2022 r. zostało doręczone stronie skarżącej, organowi oraz uczestnikom postępowania, w tym A.O., która złożyła zażalenie na powyższe postanowienie.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z 21 kwietnia 2022 r. uczestnik został wezwany do uzupełnienia braków formalnych zażalenia, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia zażalenia, poprzez jego podpisanie oraz nadesłanie 6 egzemplarzy odpisów złożonego zażalenia oraz zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z tego samego dnia A.O. została wezwana do uiszczenia wpisu od zażalenia w kwocie 100 zł.

W odpowiedzi, uzupełniając braki formalne zażalenia, złożyła także zażalenie na ww. zarządzenie Przewodniczącego Wydziału wzywające uczestnika postępowania do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia.

Postanowieniem z 8 grudnia 2022 r. sygn. akt III FZ 520/22 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie A.O. W uzasadnieniu wskazał, że ww. zażalenie uczestnika nie należy do kategorii zażaleń wolnych od wpisu, co oznacza, że spoczywał na nim obowiązek uiszczenia należnego wpisu sądowego. Wobec tego, w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, Przewodniczący Wydziału zasadnie wezwał uczestnika do uiszczenia wpisu w wysokości 100 zł, pod rygorem odrzucenia zażalenia. Zdaniem NSA zaskarżone zarządzenie jest prawidłowe i nie narusza prawa.

Zarządzeniem z 1 lutego 2023 r. Przewodniczący Wydziału wezwał uczestnika postępowania do wykonania w terminie 7 dni prawomocnego zarządzenia z 21 kwietnia 2022 r. wzywającego do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł, pod rygorem odrzucenia zażalenia.

Wezwanie zostało doręczone uczestnikowi postępowania w dniu 20 lutego 2023 r. i zostało odebrane przez pełnomocnika pocztowego S.C. (k. 277 akt sądowych).

Pismem z [...] lutego 2023 r. A.O. wniosła o przyznanie prawa pomocy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r. poz. 259), powoływanej dalej jako: "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Jednym z takich pism - w myśl art. 230 § 2 p.p.s.a. - jest zażalenie. Nadto, zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. Z uwagi na treść art. 220 § 1 p.p.s.a., w myśl którego sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata, wezwano uczestnika postępowania do uiszczenia wpisu od zażalenia, w dalszej zaś kolejności, po rozpoznaniu zażalenia uczestnika przez NSA, do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego w tym przedmiocie.

W rozpoznawanej sprawie wezwanie z 1 lutego 2023 r. do wykonania prawomocnego zarządzenia z 21 kwietnia 2022 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od zażalenia w kwocie 100 zł, doręczono uczestnikowi w dniu 20 lutego 2023 r., zatem termin do uiszczenia wpisu od zażalenia upływał 27 lutego 2023 r. Z zapisów w rejestrze opłat sądowych wynika, że do dnia 13 marca 2023 r., nie uiszczono należnego wpisu. Natomiast to, że uczestnik postępowania w terminie otwartym do uiszczenia wpisu od zażalenia złożył w dniu 27 lutego 2023 r. wniosek o prawo pomocy, pozostaje bez wpływu na bieg tego terminu.

Wobec powyższego sąd działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 14 lutego 2024 r., dokument z 13 lutego 2024 r., dokument z 15 marca 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.