Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp.z 15 lutego 2022 r., sygn. akt I SA/Go 226/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim
Skład
Sędzia WSA Zbigniew Kruszewski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 15 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych Nadleśnictwa [...] na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie płatności rolno – środowiskowo – klimatycznej (PROW 2014-2020) na rok 2020

Sentencja

postanawia:

  1. 1. Odrzucić skargę.
  2. 2. Zwrócić od Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim stronie skarżącej, na jej koszt, kwotę 200 (dwieście) złotych, tytułem uiszczonego wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Pismem z [...] kwietnia 2021 r. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo [...] wniosło skargę na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie płatności rolno – środowiskowo – klimatycznej (PROW 2014-2020) na rok 2020.

Zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 14 maja 2021 r. wezwano stronę skarżącą do usunięcia braków formalnych skargi w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi (art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.; dalej: "p.p.s.a.") przez:

  1. - podpisanie skargi stosownie do trybu w jakim została złożona, tj. w sposób tradycyjny, bądź nadesłanie podpisanego odpisu skargi (do wezwania dołączono kserokopię skargi),
  2. - przedłożenie dokumentu określającego umocowanie osoby podpisującej skargę do reprezentowania strony skarżącej (oryginału ewentualnie prawidłowo uwierzytelnionej kopii tego dokumentu), zgodnie z art. 29 p.p.s.a.

Nadto zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 17 maja 2021 r. wezwano stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi.

Powyższe wezwania doręczono stronie skarżącej 20 maja 2021 r. (z.p.o. –

  1. k. 20 akt sądowych).

W dniu 25 maja 2021 r. strona skarżąca uiściła wpis sądowy od skargi w kwocie 200 zł, zaś pismem z [...] czerwca 2021 r. wniosła o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi.

Postanowieniem z 15 czerwca 2021 r. sygn. akt I SA/Go 226/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim odmówił przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi. Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 18 sierpnia 2021 r., sygn. akt I GZ 225/21 oddalił zażalenie strony skarżącej wniesione na ww. orzeczenie z 15 czerwca 2021 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z treścią art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. Sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Jednym z takich braków jest niepodpisanie skargi (art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a), czy niedołączenie przy pierwszej czynności w postępowaniu dokumentu wykazującego umocowanie do reprezentowania strony skarżącej (art. 29 p.p.s.a.).

W niniejszej sprawie wezwanie do uzupełnienia braków formalnych skargi doręczono stronie skarżącej w dniu 20 maja 2021 r. Termin do ich uzupełnienia upłynął 27 maja 2021 r. Natomiast pismem z [...] czerwca 2021 r. strona skarżąca wniosła o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi. Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 18 sierpnia 2021 r., sygn. akt

I GZ 225/21 oddalił zażalenie strony skarżącej na postanowienie tut. Sądu z 15 czerwca 2021 r. o odmowie przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi.

W związku z powyższym Sąd uznał, że strona skarżąca w zakreślonym terminie nie uzupełniła braków formalnych skargi i na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. skargę odrzucił (pkt 1 sentencji postanowienia). O zwrocie wpisu od skargi (pkt 2 sentencji postanowienia) orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., zgodnie z którym sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego do dnia rozpoczęcia rozprawy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 czerwca 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.