Uzasadnienie
Skuteczne wniesienie skargi do sądu administracyjnego wymaga spełnienia przez skarżącego warunków formalnych, które zostały dla skargi określone w przepisach prawa oraz opłacenia prawem przewidzianych opłat sądowych.
Z treści art. 220 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm. zwanej dalej ustawą p.p.s.a.), wynika, że Sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie uiszczono należnej opłaty. Zgodnie zaś z treścią art. 230 §1 ustawy p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim, jak stanowi przepis paragrafu 2 art. 230 ustawy p.p.s.a., jest skarga.
W dniu 8 kwietnia 2009r. M. K. złożył skargę na postanowienie Ś. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 25 lutego 2009r. znak: [...] w przedmiocie uznania za bezzasadne zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym. Skarżący nie uiścił jednak wpisu od wniesionego pisma.
W związku z powyższym w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100 zł w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie wraz z pouczeniem o skutkach nieuiszczenia wpisu doręczono skarżącemu w dniu 6 maja 2009r. Strona uiściła wskazaną opłatę sądową w dniu 14 maja 2009r., zatem z uchybieniem wyznaczonego terminu, który upłynął w dniu 13 maja 2009r. W związku z powyższym uznać należy, że od skargi M. K. nie został uiszczony należny wpis, albowiem opłacenie pisma po upływie terminu 7 dni nie stanowi wypełnienia obowiązku uiszczenia należnej opłaty, o którym mowa w art. 220 §1 ustawy p.p.s.a.
Stosownie do treści art. 220 §3 ustawy p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Z podniesionych względów, na podstawie powołanych wyżej przepisów prawa, należało orzec jak w sentencji.