Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 stycznia 2022 r. sygn. akt I SA/Kr 1513/21, wydanym na posiedzeniu niejawnym, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia 6 września 2021 r. nr [...]. Odpis wyroku z pouczeniem o prawie i terminie złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku oraz prawie, terminie i sposobie wniesienia skargi kasacyjnej doręczono skarżącemu w dniu 8 lutego 2022 r.
W dniu 16 lutego 2022 r. (data stempla pocztowego) W. wniósł o sporządzenie uzasadnienia powyższego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 6 września 2021 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 141 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329, zwanej dalej p.p.s.a.), uzasadnienie wyroku sporządza się z urzędu w terminie czternastu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo podpisania sentencji wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym. Z kolei w myśl § 2 art. 141 p.p.s.a. w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku.
Z analizy powyższych przepisów wynika, że uzasadnienie wyroku sporządza się z urzędu chyba, że skargę oddalono – w takiej sytuacji uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony. Z treści tych przepisów wynika również, że wniosek o sporządzenie uzasadnienia może być złożony dopiero po doręczeniu sentencji wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym.
Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpoznawanej sprawy wskazać należy, że w dniu 6 września 2021 r. Sąd wydał na posiedzeniu niejawnym wyrok oddalający skargę. Odpis wyroku z pouczeniem o prawie i terminie złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku oraz prawie, terminie i sposobie wniesienia skargi kasacyjnej doręczono skarżącemu w dniu 8 lutego 2022 r. Termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upływał zatem w dniu 15 lutego 2022r. Natomiast skarżący wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku złożył w dniu 16 lutego 2022 r. (data stempla pocztowego), a więc po terminie.
Mając powyższe na uwadze Sąd na podstawie art. 141 § 3 p.p.s.a. postanowił, jak w sentencji.