Uzasadnienie
E. B. i B. B. wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z "[...]"r. w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania.
Adresatem zaskarżonego postanowienia był wyłącznie B. B. W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącej Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 15 kwietnia 2021 r. wezwano skarżącego B. B. m.in. do uiszczenia w terminie 7 dni od doręczenia wezwania, wpisu sądowego w kwocie 100 zł, pod rygorem odrzucenia skargi.
Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru odpisu zarządzenia, zostało ono doręczone skarżącemu w dniu 2 czerwca 2021 r. (k. 24 akt sąd.). Termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął w dniu 9 czerwca 2021 r., pomimo to wpis nie został uiszczony (k. 26 akt sąd.).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zważył, co następuje
Stosownie do art. 220 § 1 zd. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.), powoływanej dalej jako "p.p.s.a.", sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Zgodnie zaś z art. 220 § 3 p.p.s.a., skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie strona skarżąca została prawidłowo wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. W wyznaczonym terminie powyższy obowiązek nie został jednak spełniony, co obligowało Sąd do odrzucenia skargi.
Mając na uwadze powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.