Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 23.08.2021 r. sygn. akt I SA/Op 304/21, tut. Sąd odrzucił skargę S. S. (dalej jako: skarżący, strona) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 kwietnia 2021 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Powyższe postanowienie zostało skutecznie doręczone adresatowi w dniu 31.08.2021 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia doręczenia korespondencji (k – 48 akt). Wraz z doręczeniem przedmiotowego postanowienia strona skarżąca pouczona o możliwości wniesienia zażalenia w 7 dniowym terminie.
Strona skarżąca pismem nadanym w placówce pocztowej w dniu 10.09.2021 r. wniosła zażalenie na postanowienie odrzucające skargę (k. 55 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z przepisem art. 194 § 1 pkt 1a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) – dalej jako: [p.p.s.a.], zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie, a ponadto na postanowienia, których przedmiotem jest odrzucenie skargi w przypadkach, o których mowa w art. 58 § 1 pkt 2-4 oraz art. 220 § 3. Zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia (art. 194 § 2 p.p.s.a.).
O trybie i 7 dniowym terminie do wniesienia zażalenia strona skarżąca została pouczona.
Stosownie do treści art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek wniesienia zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Wskazać również należy, że zgodnie z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Przenosząc zatem przywołane regulacje na grunt rozpoznawanej sprawy wskazać należy, że przesyłka zawierająca postanowienie z dnia 23.08.2021 r. o odrzuceniu skargi wraz z pouczeniem o prawie wniesienia w terminie 7 dni zażalenia, została skutecznie doręczona stronie skarżącej w dniu 31.08.2021 r.
Natomiast zażalenie na to postanowienie zostało nadane w placówce pocztowej w dniu 10.09.2021 r., co oznacza, że czynność ta nastąpiła po upływie siedmiodniowego terminu do wniesienia tego środka odwoławczego, albowiem ostatnim dniem do wniesienia zażalenia, był dzień 7.09.2021 r. Tym samym strona nadając przedmiotowe zażalenie w dniu 10.09.2021 r. uczyniła to po upływie terminu do dokonania tej czynności.
Mając na uwadze powyższe, wobec wniesienia zażalenia po terminie, Sąd na mocy art. 178 w zw. z art. 194 § 2 i art. 197 § 2 p.p.s.a zobligowany był zażalenie odrzucić, o czym orzeczono w sentencji postanowienia.