Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opoluz 9 lipca 2024 r., sygn. akt I SA/Op 394/24

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu
Skład
Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 9 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia B. O. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu o odrzuceniu skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi B. O. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 lutego 2024 r., nr UP-88/2024 w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek postanawia: odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 27.05.2024 r. tut. Sąd odrzucił skargę B. O. (dalej jako: skarżący, strona) na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 lutego 2024 r. w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek.

Odpis ww. postanowienia został doręczony skarżącemu w dniu 3.06.2024 r. (k. 49 akt sądowych).

Skarżący został pouczony, że na postanowienie przysługuje zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, a zażalenie złożone po upływie tego terminu zostanie odrzucone.

Termin na wniesienie zażalenia od ww. postanowienia upływał z dniem 10.06.2024 r.

Skarżący pismem nadanym w placówce pocztowej w dniu 11.06.2024 r. wniósł zażalenie na powyższe postanowienie bezpośrednio do Naczelnego Sadu Administracyjnego (k. 58 akt sądowych).

W dniu 18.06.2024 r. do tut. Sądu została nadana przesyłka zawierająca przedmiotowe zażalenie (k. 59 akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634, dalej "p.p.s.a."), wojewódzki sąd administracyjny odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Natomiast na podstawie art. 194 § 2 p.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się do sądu, który je wydał, co wynika z art. 177 § 1 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., a akta sprawy wraz z zażaleniem wojewódzki sąd administracyjny przedstawia Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu (art. 195 § 1 p.p.s.a.).

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru postanowienia z 27.05.2023 r. wynika, że skarżący odebrał przesyłkę 3.06.2024 r. W związku z tym, siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia upłynął bezskutecznie w dniu 10.06.2024 r.

Skarżący nadał zażalenie w dniu 11.06.2024 r. i błędnie skierował je bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 18.06.2024 r. przekazał zażalenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Zażalenie to mogło wywołać skutki prawne tylko wtedy, gdyby Naczelny Sąd Administracyjny przekazał je właściwemu wojewódzkiemu sądowi administracyjnemu do dnia 10.06.2024 r. zgodnie z pouczeniem zawartym w doręczonym skarżącej piśmie sądowym z 28.05.2023 r., przy którym doręczono mu odpis postanowienia (k. 48 akt sądowych).

Jak bowiem wskazuje się w orzecznictwie sądów administracyjnych, w przypadku wniesienia pisma do innego sądu niż właściwy, sąd przekazuje pismo właściwemu sądowi występując przy tym jako pośrednik strony. O zachowaniu terminu do wniesienia pisma decyduje wówczas data jego nadania przez sąd przekazujący do sądu właściwego (v. art. 83 § 3 p.p.s.a.; por. postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego: z 22 czerwca 2017 r., sygn. akt II FZ 266/17, z 21 lipca 2010 r., sygn. akt II FSK 1453/10; z 11 kwietnia 2014 r., sygn. akt II OZ 351/14; z 10 listopada 2011, sygn. akt II FZ 676/11 – dostępne w CBOSA).

W związku z tym, zażalenie, jako wniesione po upływie terminu, podlegało odrzuceniu. Omyłkowe skierowanie zażalenia bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego nie usprawiedliwia bowiem opóźnienia w siedmiodniowym terminie przewidzianym w art. 194 § 2 p.p.s.a.

Mając powyższe na względzie, Sąd, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 maja 2024 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.