Uzasadnienie
Skarżący K. K., pismem z dnia [...], wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...], nr [...], odmawiające przywrócenia terminu do złożenia odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] z dnia [...], nr [...], odmawiającej umorzenia zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące w okresie od czerwca 1999 r. do sierpnia 2005 r.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I z dnia 21 listopada 2014 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie [...] zł, w kasie Sądu albo na rachunek bankowy Sądu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis powyższego zarządzenia doręczono skarżącemu w dniu 2 grudnia 2014 r. (druk zwrotnego potwierdzenie odbioru, k. 29 akt sąd.). Wyznaczony w nim termin upłynął bezskutecznie z dniem 9 grudnia 2014 r.
Skarżący w dniu 11 grudnia 2014 r. (data nadania na kopercie, k. 74 akt sąd.) przesłał do Sądu liczne dokumenty obrazujące jego aktualną sytuację majątkową i stan zdrowia. W odpowiedzi na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału I z dnia 12 grudnia 2014 r., skarżący wraz z pismem z dnia 29 grudnia 2014 r. przedłożył sporządzony w dniu 28 grudnia 2014 r. formularz PPF o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym poprzez ustanowienie adwokata i zwolnienie od kosztów sądowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, zważył co następuje
Skarga podlegała odrzuceniu.
Warunkiem skutecznego wniesienia skargi jest uiszczenie wpisu sądowego. Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. - w skrócie: "P.p.s.a."), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Natomiast stosownie do art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie odpis prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I z dnia 21 listopada 2014 r. zawierającego wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi został skutecznie doręczony skarżącemu w dniu 2 grudnia 2014 r. (druk zwrotnego potwierdzenie odbioru, k. 29 akt sąd.), a zatem termin do uiszczenia należnej opłaty upływał z dniem 9 grudnia 2014 r. W zakreślonym terminie skarga nie została opłacona. Skarżący natomiast w dniu 11 grudnia 2014 r. (k. 74 akt sąd.), a zatem z uchybieniem terminu do uiszczenia wpisu, przesłał do Sądu liczne dokumenty obrazujące jego aktualną sytuację majątkową i stan zdrowia. W celu wyjaśnienia wątpliwości odnośnie tych dokumentów, skarżący - odpowiadając na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału I z dnia 12 grudnia 2014 r. - oświadczył, że przesłane dokumenty są wnioskiem o przyznanie prawa pomocy. Wraz z wyjaśnieniami złożył sporządzony w dniu 28 grudnia 2014 r. na formularzu PPF wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym poprzez ustanowienie adwokata i zwolnienie od kosztów sądowych.
Mając na względzie powyższe okoliczności stwierdzić należy, że wniesiony przez skarżącego w dniu 11 grudnia 2014 r. wniosek o przyznanie prawa pomocy, został złożony już po upływie terminu do uiszczenia wpisu od skargi, który - w ocenie Sądu - upłynął bezskutecznie z dniem 9 grudnia 2014 r. Oznacza to, że wniosek ten nie mógł wywołać skutków prawnych tożsamych z uiszczeniem wpisu od skargi w terminie.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 220 § 3 w zw. z art. 16 § 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.