Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 5

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 12 października 2009 r., sygn. akt I SA/Po 1532/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka
Rozpoznanie
w dniu 12 października 2009 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia P.W. E.-J. [...] Sp. J. w R. na postanowienie Sądu z dnia [...] sierpnia 2009 r. o odmowie sporządzenia uzasadnienia wyroku
Sprawa
w sprawie ze skargi P.W. E.-J. [...] Sp. J. w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] września 2008 r. nr: [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do czerwca 2004 r.. postanawia odrzucić zażalenie /-/ Katarzyna Wolna - Kubicka

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2009 r. tutejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił wniosek skarżącej P.W. E.—J. [...] Sp. J. w R., datowany na [...] lipca 2009 r., o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku z dnia [...] maja 2009 r. oddalającego skargę w niniejszej sprawie -jako wniesiony po terminie określonym w ustawie.

W wyniku reklamacji tutejszego Sądu w przedmiocie realizacji przesyłki zawierającej odpis powyższego postanowienia dla strony skarżącej, Poczta Polska S.A. powiadomiła Sąd, iż przesyłka ta była awizowana dnia [...] września 2009 r., a następnie wydana dnia [...] września 2009 r. L. J. - L. Fakt otrzymania przesyłki został potwierdzony na duplikacie zwrotnego potwierdzenia odbioru.

W dniu [...] września 2009 r. do tutejszego Sądu wpłynęło pismo strony skarżącej, reprezentowanej przez doradcę podatkowego K. Ł., nadane na poczcie dnia [..] września 2009 r., zatytułowane jako zażalenie, z którego treści wynika, iż kwestionuje ono ustalenia Sądu zawarte w postanowieniu z dnia [...] sierpnia 2009 r., jednak nie zawiera ono wskazania co do przedmiotu zaskarżenia. Pismem tym strona powtórnie wniosła o sporządzenie i przesłanie odpisu w/w wyroku wraz z uzasadnieniem.

Zarządzeniem z dnia [...] września 2009 r. Przewodniczący Wydziału I tutejszego Sądu wezwał pełnomocnika strony skarżącej do uzupełnienia braków formalnych zażalenia z dnia [...] września 2009 r. poprzez wskazanie zaskarżonego postanowienia i złożenie wniosku o jego zmianę lub uchylenie, w terminie siedmiu dni, pod rygorem odrzucenia zażalenia. Wezwanie to zostało doręczone pełnomocnikowi strony skarżącej dnia [...] września 2009 r.

Mimo upływu powyższego siedmiodniowego terminu, skarżący nie uzupełnił wskazanego braku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., w skrócie: P.p.s.a.), w zakresie nieuregulowanym wyraźnie przez przepisy dotyczące zażalenia, do postępowania wywołanego jego wniesieniem stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące skargi kasacyjnej oraz - na podstawie art. 193 P.p.s.a. - przepisy regulujące postępowanie przed sądem administracyjnym pierwszej instancji.

Powyższe założenia ustawodawcy co do postępowania w zakresie zażaleń na postanowienia Sądu pierwszej instancji dotyczą m. in. art. 49 § 1 P.p.s.a. oraz art. 178 w zw. z art. 197 § 2, które w niniejszej sprawie znajdują zastosowanie. Oznacza to, że Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie, które - po pierwsze - zostało wniesione po upływie terminu określonego w ustawie oraz - po drugie - w wypadku, gdy skarżący nie uzupełni braków zażalenia w wyznaczonym przez przewodniczącego terminie.

W niniejszej sprawie strona skarżąca nadała na poczcie wskazane zażalenie dnia 16 września 2009 r., a więc dwa dni po upływie terminu, o którym stanowi art. 194 § 2 P.p.s.a. Nadto zaś, mimo upływu dnia 2 października 2009 r. siedmiodniowego terminu, o którym stanowi art. 49 § 1 P.p.s.a., skarżący nie uzupełnił wskazanego braku formalnego zażalenia.

W zaistniałym stanie rzeczy Sąd postanowił, jak w sentencji orzeczenia.

/-/ Katarzyna Wolna –Kubicka

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 sierpnia 2009 r., dokument z 13 maja 2009 r., dokument z 2 kwietnia 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.