Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 19 grudnia 2016 r., sygn. akt I SA/Po 1597/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Dominik Mączyński przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 19 grudnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia skarżącego z dnia 09 listopada 2016 r., na postanowienie tutejszego sądu z dnia 26 października 2016 r., I SA/Po 1597/15 odrzucające skargę
Sprawa
w sprawie ze skargi S. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2009 r.; postanawia odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Tutejszy sąd postanowieniem z dnia 26 października 2016 r., I SA/Po 1597/15 odrzucił skargę wniesioną na wskazaną w rubrum niniejszego orzeczenia decyzję Dyrektora Izby Skarbowej. Odpis wskazanego postanowienia doręczono skarżącemu dnia 02 listopada 2016 r., (k. [...] akt sądowych). Pismem z dnia 09 listopada 2016 r., skarżący wniósł zażalenie na wskazane powyżej postanowienie o odrzuceniu skargi wnosząc o jego uchylenie oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Z uwagi na braki formalne wniesionego zażalenia zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 21 listopada 2016 r., wezwano skarżącego do ich uzupełnienia w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia zażalenia poprzez: nadesłanie odpis zażalenia, celem jego doręczenia stronie przeciwnej. Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych zażalenia doręczono skarżącemu dnia 28 listopada 2016 r., (k. [...] akt sądowych), powyższe oznacza, że wynoszący 7 dni termin na uzupełnienie braków formalnych zażalenia mijał z dniem 05 grudnia 2016 r. Do dnia wydania niniejszego orzeczenia nie uzupełniono braku formalnego zażalenia z dnia 09 listopada 2016 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje

Stosownie do postanowień art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm. – dalej: "p.p.s.a."), do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Zgodnie zaś z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Drugi ze wskazanych przepisów stosowany odpowiednio w odniesieniu do postępowania wywołanego zażaleniem skarżącego z dnia 09 listopada 2016 r., na postanowienie tutejszego sądu z dnia 26 października 2016 r., I SA/Po 1597/15 odrzucające skargę – obliguje Sąd rozpoznający niniejszą sprawę do odrzucenia rozpoznawanego zażalenia.

Zgodnie z postanowieniami art. 194 § 3 p.p.s.a. zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia. Zgodnie z kolei z art. 47 § 1 p.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

Mając na uwadze braki formalne wniesionego przez skarżącego zażalenia z dnia 09 listopada 2016 r., zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 21 listopada 2016 r., wezwano skarżącego do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania – pod rygorem odrzucenia zażalenia poprzez: nadesłanie odpis zażalenia, celem jego doręczenia stronie przeciwnej. Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych zażalenia doręczono skarżącemu dnia 28 listopada 2016 r., (k. [...] akt sądowych), z którym to dniem rozpoczął bieg siedmiodniowy termin na uzupełnienie braków formalnych zażalenia, który upłynął w dniu 05 grudnia 2016 r. Do dnia wydania niniejszego orzeczenia skarżący nie uzupełnił braków formalnych zażalenia z dnia 09 listopada 2016 r., z uwagi na co jego odrzucenie jest konieczne z uwagi na regulacje art. 197 § 2 w zw. z art. 178 p.p.s.a.

W tym stanie rzeczy, Sąd, na podstawie art. 197 § 2 w zw. z art. 178 oraz art. 16 § 2 p.p.s.a., postanowił, jak w sentencji

Pod tą sygnaturą także: dokument z 12 stycznia 2017 r., dokument z 26 października 2016 r., dokument z 29 czerwca 2016 r., dokument z 11 maja 2016 r., dokument z 12 listopada 2015 r., dokument z 16 października 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.