Uzasadnienie
Tutejszy Sąd postanowieniem z dnia 13 kwietnia 2016 r., sygn. akt I SA/Po 1927/15 odrzucił zażalenie skarżącej na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z dnia 18 stycznia 2016 r. wzywające do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Pismem z dnia 11 maja 2016 r., skarżąca wniosła zażalenie na wskazane ostatnio orzeczenie. Z uwagi na braki formalne wskazanego zażalenia, zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 18 maja 2016 r., wezwano skarżącą do złożenia podpisanego odpisu zażalenia oraz złożenia zwięzłego uzasadnienia zażalenia w dwóch podpisanych egzemplarzach ze wskazaniem czy wnosi się o zmianę czy o uchylenie zaskarżonego postanowienia. Skarżąca została ponadto zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 18 maja 2016 r., wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie [...]zł. Pismem z dnia 22 czerwca 2016 r., skarżąca wskazała, że wnosi zażalenie na zarządzenie z dnia 18 maja 2016 r., wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.
Z uwagi na braki formalne wskazanego ostatnio zażalenia zarządzeniem sędziego sprawozdawcy z dnia 29 lipca 2016 r., wezwano skarżącą do ich uzupełnienia – w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania w tym przedmiocie pod rygorem odrzucenia zażalenia – poprzez: podpisanie zażalenia lub nadesłanie jego podpisanego odpisu, nadesłanie podpisanego odpisu zażalenia celem doręczenia Dyrektorowi Izby Skarbowej oraz o sporządzenie na piśmie w dwóch podpisanych egzemplarzach uzasadnienia zażalenia. Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych zażalenia z dnia 22 czerwca 2016 r., doręczono skarżącej dnia 11 sierpnia 2016 r. (k. [...] akt sądowych). Skarżąca mimo wezwania nie uzupełniła braków formalnych rozpoznawanego zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje
Stosownie do postanowień art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 718 – dalej: "p.p.s.a.") do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Zgodnie zaś z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Drugi ze wskazanych przepisów stosowany odpowiednio w odniesieniu do postępowania wywołanego zażaleniem skarżącej z dnia 22 czerwca 2016 r., na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z dnia 18 maja 2016 r., wzywające do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia z dnia 11 maja 2016 r. – obliguje Sąd rozpoznający niniejszą sprawę do odrzucenia rozpoznawanego zażalenia.
Zgodnie bowiem z postanowieniami art. 194 § 3 p.p.s.a. zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia. Wymogi stawiane pismom procesowym sprecyzowano w art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a., zgodnie z którym każde pismo strony powinno zawierać m.in.: podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Co równie istotne w realiach niniejszej sprawy zgodnie z postanowieniami art. 47 § 1 p.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.
Mając na uwadze braki formalne wniesionego przez skarżącą zażalenia z dnia 22 czerwca 2016 r., zarządzeniem sędziego sprawozdawcy z dnia 29 lipca 2016 r., wezwano skarżącą do ich uzupełnienia, zastrzegając jednocześnie, że nieuzupełnienie braków w terminie skutkować będzie odrzuceniem zażalenia. Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych zażalenia doręczono skarżącej w dniu 11 sierpnia 2016 r. (k. [...] akt sądowych), z którym to dniem rozpoczął bieg siedmiodniowy termin na uzupełnienie braków formalnych zażalenia, który upłynął w dniu 18 sierpnia 2016 r. Do dnia wydania niniejszego orzeczenia skarżąca nie uzupełniła braków formalnych swojego zażalenia z dnia 22 czerwca 2016 r., z uwagi na co jego odrzucenie jest konieczne z uwagi na regulacje art. 197 § 2 w zw. z art. 178 p.p.s.a.
W tym stanie rzeczy, Sąd, na podstawie art. 197 § 2 w zw. z art. 178 oraz art. 16 § 2 p.p.s.a., postanowił, jak w sentencji.