Uzasadnienie
Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu postanowieniem z dnia (...), sygn. akt (...) ustanowił dla skarżącego H. M. radcę prawnego, którego wyznaczy Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, zwolnił skarżącego od ½ wpisu od skargi, w pozostałym zakresie wniosek oddalił. Postanowienie doręczono skarżącemu w dniu 29 lipca 2009r.
Zgodnie z art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) od zarządzeń i postanowień, o których mowa w art. 258 § 2 pkt 6-8, strona albo adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub rzecznik patentowy mogą wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia lub postanowienia. Sprzeciw wniesiony przez adwokata, radcę prawnego, doradcę podatkowego lub rzecznika patentowego wymaga uzasadnienia. Sprzeciw wniesiony po terminie oraz sprzeciw, którego braki formalne nie zostały uzupełnione, także sprzeciw wniesiony przez adwokata, radcę prawnego, doradcę podatkowego lub rzecznika patentowego, niezawierający uzasadnienia, sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym (por. art. 259 § 2).
Skarżący H. M. pismem z dnia (...) wniósł sprzeciw na to postanowienie, w uzasadnieniu którego wskazał m.in., że nie jest w stanie uiścić kwoty (...) zł (wpisów sądowych od dwóch skarg), a także ewentualnych przyszłych kosztów sądowych. Pismo zostało złożone w sekretariacie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w dniu 13 sierpnia 2009r (czwartek).
Jednakże, skoro postanowienie doręczono skarżącemu w dniu 29 lipca 2009r. (środa), termin do wniesienia sprzeciwu minął w dniu 5 sierpnia 2009r. (środa). Tymczasem skarżący wniósł sprzeciw na w.w postanowienie po upływie tego terminu.
W tych okolicznościach Sąd na podstawie art. 259 § 2 cyt. ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji postanowienia.
/-/ S.Małek