Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 9 września 2016 r., sygn. akt I SA/Po 649/16

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu Wydział I
Skład
Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 09 września 2016 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia [...] Sp. z o.o. w P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 09 czerwca 2016 r. o sygn. akt I WSA/Po 649/16 odmawiające wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji
Sprawa
w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 09 czerwca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odmówił skarżącej Spółce wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lutego 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Pismem z dnia [...] lipca 2016 r. skarżąca, reprezentowana przez adwokata, wniosła zażalenie na powyższe postanowienie.

Zarządzeniem z dnia 18 lipca 2016 r. Sąd wezwał pełnomocnika skarżącej do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie [...]zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia zażalenia. Odpis zarządzenia skutecznie doręczono pełnomocnikowi skarżącej w dniu 05 sierpnia 2016 r. Termin do uiszczenia wpisu upływał z dniem 12 sierpnia 2016 r. Do dnia rozpatrywania niniejszej sprawy wpis od zażalenia nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje

Zażalenie podlega odrzuceniu z uwagi na nieuiszczenie wpisu.

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 P.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, tj. od skarg, skarg kasacyjnych, zażaleń oraz skarg o wznowienie postępowania, pobiera się opłatę sądową w postaci wpisu stosunkowego lub stałego. Natomiast stosownie do art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma (w niniejszej sprawie zażalenia), od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem odrzucenia pisma przez sąd, uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Pismo, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. Powyższa regulacja stanowi, iż opłacenie pisma (w niniejszej sprawie zażalenia) w terminie i w kwocie wskazanej przez sąd stanowi istotny jej element, którego brak uniemożliwia nadanie pismu (skardze) dalszego biegu.

W rozpatrywanej sprawie odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I z dnia 18 lipca 2016 r. zawierający wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia został skutecznie doręczony pełnomocnikowi skarżącej w dniu 05 sierpnia 2016 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 220 akt sąd.), a zatem siedmiodniowy termin do wykonania nałożonego na stronę skarżącą obowiązku procesowego upływał z dniem 12 sierpnia 2016 r. W zakreślonym terminie wymagany wpis nie został uiszczony.

W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 19 stycznia 2017 r., dokument z 9 czerwca 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.