Uzasadnienie
[...] Sp. z o.o. w P. pismem z dnia 02 lipca 2018 r. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na wskazaną w sentencji decyzję Dyrektora Izby Skarbowej.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 14 września 2018 r. wezwano stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie [...]- zł.
Pismem z dnia 02 października 2018 r. skarżąca spółka wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 03 października 2018 r. uchylono zarządzenie z dnia 14 września 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi z uwagi na okoliczność, że wpis sądowy od skargi wynosi 2.000,- zł, na co składa się wpis stosunkowy w kwocie [...]- zł oraz wpis stały w kwocie [...]- zł.
Na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z dnia 03 października 2018 r., pismem z dnia 04 października 2018 r. wezwano skarżącą na podstawie art. 252 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, dalej jako: "P.p.s.a.") do uzupełnienia wniosku o przyznanie prawa pomocy w terminie 7 dni od daty doręczenia pisma, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania (art. 257 w.w ustawy), poprzez złożenie wniosku o przyznanie prawa pomocy na załączonym urzędowym formularzu.
Z akt sprawy wynika, że pismo doręczono Prezesowi [...] Sp. z o.o. L. N. w dniu 16 października 2018 r. (wtorek) [por. potwierdzenie odbioru – k. nr [...] akt sąd.]), a zatem termin do uzupełnienia wniosku o przyznanie prawa pomocy upłynął z dniem 23 października 2018 r. (wtorek). Tymczasem skarżąca spółka do chwili obecnej nie przedłożyła wniosku o przyznanie prawa pomocy.
W tych okolicznościach, skoro skarżąca w wyznaczonym terminie nie uzupełniła braków formalnych wniosku o przyznanie prawa pomocy poprzez złożenie wniosku na obowiązującym formularzu, starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, zarządzeniem z dnia 08 listopada 2018 r., działając na podstawie art. 257 w związku z art. 258 § 1 i § 2 pkt 6 P.p.s.a., pozostawił wniosek bez rozpoznania. Zarządzenie powyższe zostało prawidłowo doręczone w dniu 21 listopada 2018 r. (k. 9 załącznika do akt sprawy).
Wniesionym w dniu 30 listopada 2018 r. sprzeciwem (data nadania – k. 11 załącznika do akt) Spółka zakwestionowała zarządzenie referendarza.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje
Zgodnie z art. 259 § 1 P.p.s.a od postanowienia referendarza sądowego w przedmiocie prawa pomocy strona może wnieść sprzeciw w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Sprzeciw wniesiony po terminie podlega odrzuceniu (§ 2 powołanego przepisu), o czym skarżąca spółka została pouczona w piśmie z dnia 09 listopada 2018 r., przy którym doręczono jej kwestionowane zarządzenie referendarza sądowego.
W rozpatrywanej sprawie termin do wniesienia sprzeciwu upłynął w dniu 28 listopada 2018 r. Skarżąca wniosła sprzeciw w dniu 30 listopada 2018 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym – k. 11 załącznika do akt sądowych), a zatem z uchybieniem siedmiodniowego terminu.